На 24 март се отбеляза Световния ден за информираност за Lp(a) – липопротеин (a), ключов, но често пренебрегван рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания. С цел повишаване на информираността сред лекари и пациенти, фармацевтична компания Новартис организира пресконференция на тема „Липопротеин (a) – малка частица с големи последици за сърцето“. Лектори на събитието бяха проф. д-р Арман Постаджиян, проф. д-р Иван Груев, проф. д-р Елина Трендафилова и проф. д-р Николай Рунев, които дискутираха какво представлява Lp(a) и как участва в развитието на атеросклеротичните заболявания.
Отговори на най-важните въпроси за читателите на Medical News даде проф. Рунев, Началник на кардиологично отделение към Клиника по пропедевтика на вътрешните болести „Проф. д-р Ст. Киркович“ при УМБАЛ „Александровска“ София, МУ-София.
Проф. Рунев, какво може да бъде направено ако се установи висок липопротеин(a)?
Рутинното изследване на липопротеин(a) има място в клиничната практика. От епидемиологична гледна точка, с повишен липопротеин(a) са около 1.5 млрд. хора в света и е налице пряка връзка между повишените нива липопротеин(a) и риска от атеросклеротично сърдечно-съдово заболяване, независимо от риска от високия LDL-холестерол. Можем да обобщим, че риска от сърдечно-съдови заболявания се увеличава пропорционално на нивата на липопротеин(a).
Чрез изследването на нивото на липопротеин(a), лекарят може да открие тези пациенти, които остават в повишен риск, независимо от приема на лечение. Затова всички актуални ръководства, препоръчват изследване най-малко поне веднъж в живота на човека като част от първоначалната оценка на риска.
Можем ли да прогнозираме преждевременни сърдечни събития?
Колкото и амбициозно да звучи, данните от проучвания показват, че пациенти, които са имали анамнеза за преждевременно сърдечно събитие, млади хора под 50 години, 69% са имали повишено липопротеин(a) над 50 mg/dL. От тези пациенти с повишен липопротеин(a), 74% са имали фамилна анамнеза за хиперлипидемия и първото им събитие е било три години по-рано, отколкото при тези с нисък липопротеин(a). Имаме специфично проучване, което показва, че липопротеин(a) е рисков фактор за преждевременен инфаркт – под 46-годишна възраст.
Всички тези данни подчертават, че високото ниво на липопротеин(a) е важен маркер за повишен риск от преждевременно сърдечно-съдово събитие и още веднъж напомням важността от изследването на този показател при пациенти с фамилна анамнеза.
Какво би Ви накарало да заподозрете, че трябва да се изследва липопротеин(a)?
Задължително изследваме в няколко групи: едната група е свързана с фамилна обремененост, другата – със скорошни сърдечно-съдови събития, и третата група са тези с повтарящи се събития. Имаме ясно дефинирани групи, при които можем да очакваме полза при положение, че сме активни като поведение.
Проф. Рунев, споменахте, че няма самостоятелно лечение. Тогава какво може да се направи за човек, който вече е измерил по-високи нива на липопротеин(a)?
Трябва да направим максимума за корекция на тези рискови фактори, върху които можем да влияем. Очевидно, възрастта и пола – не можем, но можем да контролираме неговото артериално налягане, кръвната му захар, да го стимулираме да поддържа нормално тегло, а ако е пушач – да го убедим, че е в негов интерес да прекрати тютюнопушенето, контрол на LDL-холестерола.
Нашата надежда е, че след като излязат новите проучвания, ще имаме достатъчно насочени таргетни лечения – молекули, с които да намалим липопротеин(a), и разбира се, да намалим риска от бъдещите събития.
–
Повече информация за липопротеин (a):
Липопротеин (а) е маркер, който показва дали имаме скрита предразположеност към сърдечно-съдови проблеми. Липопротеините представляват изградени от протеини частици, към които са прикрепени липидни (мастни) молекули. Тяхната роля е да пренасят холестерола и други липиди чрез кръвния поток в цялото тяло. Изчислено е, че 1 на всеки 5 души в световен мащаб има повишени нива на Lp(a).
Пациентите, за които е препоръчително да направят това изследване поне веднъж в живота:
- Преживели сте инфаркт или инсулт
- Член(ове) на Вашето семейството/кръвен(и) роднина(и) е/са получил/и преждевременен инфаркт или инсулт (за мъже – възраст под 55 години, за жени – под 65 години)
- Имате фамилна анамнеза за повишен Lp(a) – диагностициран е Ваш пряк кръвен роднина
- Страдате от фамилна хиперхолестеролемия (FH) – наследствено висок холестерол
- Имате стеноза на аортна клапа
- Преживели сте рецидивиращи инфаркти въпреки липидопонижаващото лечение (статини).