Частните болници ще продължат да не провеждат обществени поръчки за лекарства

Частните болници ще продължават да не провеждат обществени поръчки за лекарства, въпреки че използват обществен ресурс от НЗОК. Парламентът окончателно отхвърли предложеното изискване за промени в Закона за обществените поръчки частните болници да трябва също да провеждат обществени поръчки, ако повече от 50% от приходите им са от държавния и/или общинския бюджет и/или от бюджета на Националната здравноосигурителна каса. То бе предложено още миналата година от правителството и прието на първо четене, но днес бе окончателно отхвърлено при разглеждането на текстовете в пленарна зала.

Припомняме, в момента изискването за провеждане на обществени поръчки се отнася само за държавните и общинските лечебни заведения. Темата влезе във фокуса на обществено внимание в началото на 2020 г., когато тогавашният управител на НЗОК д-р Дечо Дечев обяви, че Здравната каса заплаща едно лекарство за частна болница на 7 пъти по-висока цена, отколкото плаща за същия медикамент на държавна и общинска болница, и определи законовата възможност за това за лобистка. Проверка на Касата бе установила, че от 29 болници, ползвали лекарството, първите 11 заплащали на по-високи цени са частни, които не провеждат и обществени поръчки.

„За“ изискването за провеждането на търгове в пленарна зала се обявиха депутатите от Продължаваме промяна и Демократична България.

Депутатът от ПП и бивш председател на Надзорния съвет на НЗОК доц. Васил Пандов коментира, че от години срещу България има наказателна процедура от Европейската комисия заради неравнопоставеното положение между частните и държавните болници. Той допълни и че от години в България частните болници са освободени от задължението да провеждат обществени поръчки за медикаментите, заплащани след това от НЗОК. „Проблемът идва от там, че ние използваме обществен ресурс, за да финансираме тези лекарства, а не малка част от частните болници имат собствени дистрибутори, които могат да си формират цената по собствени правила. Това, което се получава, е, че държавните болници са задължени да използват обществената поръчка, а частните заведения – не“, коментира колегата му д-р Александър Симидчиев. Той посочи, че целта на предложението е била уеднаквяване на правилата при ползване на обществени средства.

Явор Божанков от ПП-ДБ посочи, че през годините този казус е поставян многократно. ГЕРБ последователно са гласували срещу предложението и винаги са защитавали положението частните болници да не прилагат обществените поръчки, коментира депутатът, цитиран от БТА. По думите му, след като депутатите от „Възраждане“ са променили своя вот при прегласуването, предложението е било отхвърлено, с което се е запазило сегашното положение.

Междувременно, депутатите от ресорната здравна комисия приеха промени в Закона за бюджета на НЗОК, с които отлагат влизането в сила на методиката, по която фондът ще заплаща онколекарствата на болниците. Тя трябваше да влезе в сила от 1 октомври и с нея Касата да заплаща за даден медикамент на всички болници най-ниската постигната в обществени поръчки цена от предходния месец. Новите правила обаче станаха повод за напрежение в сектора и становища от лечебни заведения и производители на лекарства, според които те ще поставят в риск лечението на пациентите и финансовата стабилност на лечебните заведения, поради които и бяха отложени.

Полина Тодорова