Над 3000 фиктивни пътеки за рехабилитация са източили половин милион евро от НЗОК (ОБНОВЕНА)

При акция на икономическата полиция в Пловдив е разкрита схема за източване на средства от НЗОК и НОИ чрез хиляди фиктивни клинични пътеки за рехабилитация. Това съобщи министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев след правителственото заседание, предаде БТА.

По думите му акцията е проведена в рамките на усилията за противодействие на източването на публични ресурси. Установено е използването на около 3000 фиктивни клинични пътеки за пациенти, които реално не са получили услуги по рехабилитация. По случая са разпитани над 35 свидетели, задържани са шестима души, а на петима са повдигнати обвинения, уточни министърът. 

Според първоначалните данни щетата за НЗОК възлиза на около половин милион евро за една година. Средствата са били получавани чрез фиктивни направления и с използване на лекарски печати, като в голяма част от случаите лекарите не са знаели, че печатите им са били използвани.

Допълнителни подробности бяха оповестени на брифинг с участието на административния ръководител на Окръжна прокуратура Ваня Христева, заместника й и наблюдаващ делото прокурор Димитър Пехливанов, директора на полицията ст. комисар Васил Костадинов и началника на отдел „Икономическа полиция“ комисар Георги Боюклиев, се съобщава на официалния сайт на Министерство на вътрешните работи.

От техните изявления стана ясно, че двама от задържаните са практикуващи лекари – ортопед и физиотерапевт, които са използвали служебното си положение за източване на НЗОК като декларират фиктивни прегледи и манипулации. Другите трима участници в схемата са набавяли желаещи хора, които да бъдат настанявани за  рехабилитация в лечебни заведения, без да им се извършат необходимите прегледи.  Основна роля в организацията на престъпната дейност имал единият от медиците, който е собственик на два центъра за физиотерапия и рехабилитация в Пловдив и един – в Асеновград. Именно там се набирали пациенти, на които да бъдат издадени направления за санаториум, клинични пътеки или болнични листове. Физиотерапевтични прегледи обаче не са били извършвани, а данните за пациентите се разпространявали между съучастниците чрез телефонно приложение.

До момента е установено, че са издадени 4000 такива направления и щетата за бюджета само от недействителните прегледи е 500 хиляди евро. Очаква се обаче финансовите вреди да са значително по-големи, тъй като държавата е заплащала както рехабилитационните процедури, така и престоя на пациентите в лечебните заведения. В тази връзка предстоят проверки и на конкретните места, където хората са били настанявани и на размера на действително изплатените парични средства.

От полицията и прокуратурата бяха категорични, че действията по досъдебното производство продължават, тъй като обхващат едва едногодишен период назад, а събраните данни към момента се отнасят само до първото тримесечие на тази година.

В рамките на вчерашния ден са извършени 12 претърсвания и изземвания, разпитани са 35 свидетели. В специализираната операция съдействие е оказано и от служители на Областна дирекция на МВР в Смолян, като на тяхна територия за срок до 24 часа е бил задържан и директор на Специализирана болница за рехабилитация в село Баните. В това лечебно заведение също са констатирани някои нередности, но разследването е все още в начален етап.

С прокурорско постановление петимата извършители са привлечени като обвиняеми и приведени в ареста за срок до 72 часа. Очаква се утре наблюдаващият окръжен прокурор да се запознае с материалите по досъдебното производство и да прецени дали да поиска налагане на постоянна мярка за неотклонение за някой от задържаните.

Източник: МВР