Анкетата на Medical News: Здравният министър да се заеме с остойностяването на медицинския труд

Остойностяването на медицинския труд трябва да е водещ приоритет за новия здравен министър Катя Ивкова. Това сочат резултатите от анкетата на Medical News във Facebook групата на медията, в която участваха 1550 души.

Гласът си за остойностяването на труда на медицинските специалисти като най-важен приоритет пред бъдещия здравен министър на България са дали 27% от гласувалите или 407 души. Данните ясно показват натрупаното напрежение в системата и очакванията за по-справедливо заплащане и по-добри условия на труд за медиците.

Втора най-подкрепяна задача пред новия министър според читателите ни е осигуряването на достойни възнаграждения за работещите в здравеопазването с акцент върху младите лекари. За този приоритет са гласували 18% от участвалите или 266 души.

Следва засилването на контрола в системата на здравеопазването с 12% подкрепа и 174 гласа. Сред останалите приоритети участниците посочват създаването на реални механизми за оценка качеството на лечението, по-добра информираност на пациентите за техните задължения, както и безплатни обучения за работещите в сектора.

Анкетираните настояват и за по-високо заплащане на специалистите по здравни грижи, реформа на клиничните пътеки, а някои и за премахване на търговския статут на болниците. Коментарите под публикацията допълват картината на натрупаните проблеми в системата с отговори като необходимостта от достойно заплащане в центровете за спешна медицинска помощ и въвеждане на ясни стандарти за натовареност и обслужване на пациентите.

Участниците поставят акцент и върху профилактиката и ранната диагностика като ключови за намаляване на натиска върху болничната система.

В дискусията под анкетата ни се открояват и предложения за по-добра организация на здравната система чрез разширяване на достъпа до извънболнична диагностика, дигитализация на процесите, въвеждане на алгоритми и европейски стандарти на лечение, както и създаване на референтни центрове с доказан опит и прозрачни показатели за качество. Много от участниците в анкетата обобщават, че всички поставени теми са важни, но резултатите ясно показват едно – без реално остойностяване на медицинския труд и гарантиране на достойни възнаграждения, реформите в здравеопазването трудно биха били устойчиви.

Припомняме, още преди четири години БЛС представи на вниманието на експертите на здравното министерство методика по въпроса. Тя последва амбицията на бившия служебен здравен министър д-р Асен Меджидиев, който беше обявил остойностяването на труда на медиците за своя задача номер едно, докато оглавява МЗ, но на практика по темата не бяха предприети реални действия от страна на ведомството. Към днешна дата трудът на българските лекари все още не е остойностен.

Благодарим на всички участвали в допитването ни!

По темата:
Предлагат началните лекарски заплати да са обвързани с квалификацията, болницата и региона;
Все още не е готово остойностяването на медицинския труд
Протестите на младите лекари