90% недоволство: Анкета на БАПЗГ разкри критичното състояние на българското здравеопазване

Близо 90% не са удовлетворени от условията на работа и лечение, ако исканията им не бъдат изпълнени, са готови на протестни действия, показва анкета на БАПЗГ

Медицинските специалисти в страната не са удовлетворени от условията на работа и лечение, които предоставя българската здравна система и желаят промени. Ако очакванията им не бъдат изпълнени, те са готови на протестни действия. Това показва анкета на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) сред членовете й за нагласите им за здравни реформи. 

Анкетата е проведена в периода 1 – 13 май 2026 г. В нея са взели участие 1212 души, сред които най-голяма част – 70%, са медицински сестри, 12% – медицински лаборанти, 10% – акушерки, 6% – рехабилитатори и 2% – рентгенови лаборанти. Най-голяма част от респондентите – 56%, са във възрастовата група от 41 до 50 години, 35% са между 20 и 40 години и 9% са над 60 години. В болничната помощ работят 66% от анкетираните, в извънболничната помощ – 17%, в детски ясли и яслени групи – 14%, а в спешна помощ – 3%.

Повечето от участниците в анкетата – 88%, не са удовлетворени от условията на работа, които им предоставя българското здравеопазване, като медицински специалисти. Още по-голяма част от тях – 89%, не харесват и условията на профилактика, лечение и рехабилитация, които предоставя българската здравна система за пациентите.

Ниското заплащане на медицинските специалисти е най-големият проблем за медицинските специалисти, него посочват 96% от анкетираните. На второ място – според 79% от анкетираните, това е кадровият недостиг в системата и произтичащите от него дефицити в оказването на медицински и здравни грижи. Липсата на възможност за професионално развитие и на финансиране на амбулаторните здравни грижи са проблеми според една трета от анкетираните. 

Сред останалите неудачи на българското здравеопазване участниците в допитването посочват категорията на труд, която имат в момента, качеството на образованието, липсата на стандарти в здравеопазването, подмяната на медицинските специалисти с такива без медицинско образование, лошите материални условия в някои лечебни заведения, липсата на уважение към труда им от страна на пациентите и лекарите, високата възраст на много от колегите им, което пречи да бъдат пълноценни в работата си. 

Медицинските специалисти посочват и още няколко изключително важни теми – наличието на корупция, доплащане и нерегламентирани плащания в системата, лоша цялостната организация на здравеопазването, което не позволява пациентите да получат нужните им грижи, изрично внимание те обръщат и върху липсата на профилактика и скрининг, което забавя поставянето на диагнозата и успешната терапия.

Очакванията на медицинските специалисти към новите управляващи в сферата на здравеопазването са много. 93% от анкетираните желаят осигуряване на гарантирана минимална заплата от 150% от СРЗ, за прекатегоризация на труда настояват 73%, а за цялостна здравна реформа – 62%. Сред останалите промени, които медицинските специалисти искат да видят са обвързване на продължаващото обучение със заплащане – 57%, въвеждане на стандарт за брой медицински специалисти в болничната и извънболничната помощ – 57%, а за обществено финансиране за амбулаторни и патронажни здравни грижи – 32%. 

Сред останалите теми, които медицинските специалисти посочват са въвеждане на стандарти по здравни грижи и признаване на автономността на професията на медицинските специалисти, осигуряване на възможност за сключвано на договор с НЗОК за финансиране на амбулаторни практики по здравни грижи, спиране на „парите под масата“, промени в начина на финансиране на лечебните заведения и други. Ако исканията им не бъдат изпълнени, 92% от медицинските специалисти посочват, че са готови на протестни действия.

Приоритетите на БАПЗГ

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи застава плътно зад медицинските специалисти в исканията им за изграждането на едно по-добро и по-справедливо здравеопазване в страната. Ръководството на съсловната организация и занапред ще продължи да отстоява интересите не само на своите членове, но и на българските пациенти. В краткосрочен план приоритетите, които БАПЗГ ще защитава и пред новите управляващи, са следните:

  • Въвеждане на МРЗ за медицинските специалисти в размер на 150% от СРЗ и прекатегоризация на труда;
  • Запазване на медицинския стандарт по „Здравни грижи“, който бе приет в края на м.г. от МЗ и прилагането му на практика; 
  • Осигуряване на обществено финансиране за амбулаторните и патронажни здравни грижи не само в сферата на майчиното и детско здраве, но и за пациенти с тежки инвалидизиращи заболявания, като диабет, рак, след инсулт, инфаркт и много други;
  • Пълно приравняване на образованието и квалификацията на професиите от направление „Здравни грижи“ – медицински лаборанти, рентгенови лаборанти и рехабилитатори към европейските стандарти. Повишаване на образователната степен от „Професионален бакалавър“ към „Бакалавър“. Трансформация на професията „Рехабилитатор“ в международно признатата дефиниция „Физиотерапевт“ или „Физикален терапевт“.

В дългосрочен план БАПЗГ ще продължи да настоява за провеждането на цялостна здравна реформа, която да адресира всички проблеми в системата, обръщайки пирамидата от болничната към извънболничната помощ, така че да отговори на очакванията на медицинските специалисти за подобряване качеството на здравните и медицински грижи, да овладее кадровия дефицит в системата, да намали високия процент на доплащане за пациентите и да осигури гарантиран достъп на всеки българин до навременна профилактика, диагностика, лечение и рехабилитация. 

Възстановяването на уважението към медицинските специалисти от страна на обществото също ще бъде във фокуса на БАПЗГ. Многобройните недъзи на здравеопазването доведоха до отлива на кадри от системата и до огромния дефицит на професионалисти по здравни грижи, на който сме свидетели в момента. Този недостиг в съчетание с липсата на самостоятелно финансиране на здравните грижи постави медициснките специалисти в невъзможност да изпълняват пълноценно функциите си, да покажат своята емпатия в контакта с пациентите, обезличи ги до администратори на лични данни в лекарските кабинети и лечебните заведения. В

Затова БАПЗГ, успоредно с борбата си за промяна на здравната система, започва и национална кампания под наслов „Артистичното лице на медицинските специалисти“. С нея те искат да покажат, че медицинските специалисти не са невидими, а са пълнокръвни личности, със свои интереси и потенциал, за които намират време и сили, въпреки професионалната преса, на която са подложени.

От БАПЗГ призовават желаещите да изпратят копия на техните произведения в областта на изобразителното изкуство, фотографията, поезията и прозата или музиката на имейл: pressbapzg@gmail.com, до 1 ноември. След това жури, начело с художника – лаборант Ванина Кирова, ще подбере най-добрите от тях, с които ще бъде направена национална изложба. 

Междувременно, новият здравен министър Катя Ивкова и съсловните организации ще обсъдят възнагражденията на специалистите по здравни грижи и възможностите за увеличение на това перо в сегашния бюджет.

„Очаквам конструктивни и устойчиви решения, които да ми предложат. Уточнили сме се вече – ще проведем среща другата седмица“, казва Ивкова.