Край на консултациите по телефона: Защо лекарите критикуват новата наредба за телемедицина?

В България влязоха в сила нови правила за провеждане на дистанционни прегледи, които на практика слагат край на обичайните консултации с личния лекар по телефон или в социалните мрежи. Според новата наредба за телемедицина, тези досегашни форми на комуникация стават незаконни, а на тяхно място се въвежда сложна и тромава процедура.

В интервю за Нова телевизия, д-р Николай Христов, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари – Варна, критикува нормативната уредба заради тежката административна тежест и липсата на финансова яснота. Той подчертава, че за да може един пациент изобщо да потърси лекаря си дистанционно, той първо трябва да го посети лично, за да подпише писмено съгласие.

„Аз имам почти 2500 пациенти, които, ако имат желание, трябва да минат през кабинета, да попълнят един документ, който аз да съхранявам за проверка в амбулаторията и само тези, които са подписали, имат право въобще да се опитат да достигнат до мен дистанционно“, обяснява д-р Христов, като допълва, че процесът изисква и „изключително тежка процедура по идентификация“.

Освен административните пречки, лекарите са притеснени и от необходимите инвестиции в скъпа апаратура. По думите на д-р Христов: „Логично е всяка услуга, която се ползва, да се заплаща, но в наредбата не се казва нищо за това“.

Друг сериозен проблем е правното противоречие между различните нормативни актове. Докато новата наредба поставя почти неизпълними условия за телемедицина, пакетът дейности на НЗОК задължава лекарите да предоставят консултации от разстояние. „Според едната наредба сме длъжни да ги правим, според другата това на практика е невъзможно, тоест – ние винаги сме в грешка“, заключава д-р Христов.

„Всички пациенти трябва да са наясно, че от тук нататък могат да се обаждат по телефона на общопрактикуващия си лекар само и единствено за записване на час за присъствен преглед в кабинета. Не изпращайте снимки по вайбър, месинджър и други.Незаконно е да ви се отговори“, коментира д-р Христов.

Доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, още през април в интервю за БНТ посочи, че смисълът на един такъв документ е да се уточни какви консултации могат официално да бъдат правени по този начин и да бъде обяснено как това ще се финансира.

Още по темата:

МЗ регламентира прегледите и диагностиката от разстояние