Зам.-министър Афенлиев: Всеки гражданин ще може да следи покупките на лекарства в болниците

Проблемът със закупуването на медикаменти в държавните лечебни заведения у нас разкри притеснителни диспропорции. Данни на Министерството на здравеопазването (МЗ) показаха, че едни и същи лекарствени продукти се придобиват от различни болници на цени с драстични разминавания. В някои случаи разликите достигат до 15 пъти, а сумите за един и същ медикамент варират от 40 000 лв. до 150 000 лв.

Темата коментира заместник-министърът на здравеопазването Владимир Афенлиев в интервю за Нова телевизия, който очерта предприетите от държавата стъпки за овладяване на ситуацията и затягане на контрола върху болничните харчове.

Министерството на здравеопазването вече провежда засилени проверки в лечебните заведения. Целта е да се установи как се формират тези огромни ценови разлики и дали става въпрос за умишлени злоупотреби или лош мениджмънт.

„Като приключат одитите, нашите правомощия са в резултат от одитите да видим дали има нередности по покупките. Ако нещата показват, че има, това е въпрос на други органи“, категоричен е зам.-министър Афенлиев.

Според него, дори в условията на липсваща строга държавна регулация за конкретни медикаменти, елементарната пазарна логика и добрите управленски практики изискват болниците да търсят най-изгодните условия. Нормалната процедура предполага лечебното заведение да обяви нуждите си публично на своя сайт и да събере поне 2-3 конкурентни оферти преди да сключи договор.

Проблемът с българския болничен пазар е привлякъл вниманието и на международно ниво. Съвместно със Съвета по цени и реимбурсиране, МЗ вече е изискало и анализира данни за ценовите нива на въпросните медикаменти в Европейския съюз.

Оказва се, че самите производители отчитат сериозни аномалии у нас:

„В контакт сме с най-големите фармацевтични компании и някои от тях сами ни потърсиха, защото техните централи в Европа са им сигнализирали, че са забелязани цени на българския пазар на тези медикаменти в пъти над средната им цена в европейските страни“, споделя Владимир Афенлиев.

За да се гарантира ефективното разходване на публичните средства и да се пресекат порочните практики, Министерството на здравеопазването подготвя пакет от системни мерки:

  • Промяна в нормативната база: Предлагат се изменения в две ключови наредби, които регламентират болничните покупки на лекарства.
  • Дигитализация в реално време: Планира се надграждане на електронната система на здравеопазването, което ще позволи отразяване на транзакциите на момента.
  • Пълен обществен достъп до данните: Предстои публикуване на подробни регистри за разходите на всяка болница.

„В момента подготвяме файл с всички покупки за 2025 г., който ще бъде качен на сайта на МЗ. Отделно ще има втори файл, който отразява покупките за януари – март 2026 г., и този файл ще бъде обновяван месец за месец, така че дори най-обикновен гражданин да може да го отвори и да види коя болница кое лекарство за каква сума е купила“, обясни той.