Той е първата стъпка по пътя към въвеждането на правила в кадровата обезпеченост на лечебните заведения, смятат от БАПЗГ
Министерство на здравеопазването ще защитава стандарта по „Здравни грижи“. Това стана ясно от думите на здравния министър доц. Михаил Околийски по време на блиц-контрола в здравната комисия. Изказването му бе по повод жалбата на стандарта по „Здравни грижи“ от Националното сдружение на частните болници (НСЧБ) във ВАС.
Според служебния здравен министър, за момента не се налагат промени по стандарта.
„Стандартът е първата стъпка по пътя към въвеждането на правила в кадровата обезпеченост на лечебните заведения, която може да доведе, както до намаляване на кадровия дефицит в тях, така и до предоставяне на качествени медицински услуги за пациентите в цялата страна“. Това съобщиха от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, които приветстваха думите на доц. Михаил Околийски.
Както вече писахме, частните болници дадоха на съд Наредбата за медицински стандарт „Здравни грижи“, издадена от министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов през 2025 г.
Основната цел на стандарта по „Здравни грижи“ е въвеждането на ясна методика за планиране на необходимия брой специалисти по здравни грижи в лечебните заведения. С него се определят минималните изисквания за организацията и качеството на здравните грижи, предоставяни от медицинските сестри, акушерките, лаборантите и рехабилитаторите.