Подмяната на медицинските сестри с педагози в яслите не е адекватно решение. Това се казва в официална позиция на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи по случай промените, предлагани от кмета Васил Терзиев и Столична община.
По-рано този месец столичният кмет обяви, че липсата на медицински сестри в ясли и детски градини на територията на София е огромен. Ето защо настоя за промени в Закона на здравето, с което медицинските специалисти от самостоятелните детски ясли и яслени групи в детските градини да отпаднат. Предложенията му бяха изпратени до парламентарните комисии по здравеопазване и образование в Народното събрание.
От БАПЗГ са категорични, че „при промяна в законодателството и преминаване на детските ясли към МОН ще отпаднат грижите за малките деца, които са изключително нужни в тази възраст, особено до навършването на 2 години“. Това може да рефлектира върху тяхното физическо и психично здраве.
„Подмяната на медицинските сестри с педагози не е адекватно и политически отговорно решение, което да гарантира здравето и развитието на децата. За тази цел са нужни мерки, които не да елиминират медицинските сестри от яслите и яслените групи, а да ги привлекат в тях“, посочват още от асоциацията.
Необходимо е увеличаване на заплащането на специалистите по здравни грижи до достигането на поне 150% от СРЗ за страната, е едно от предложенията на БАПЗГ за разрешаване на проблема с кадрите, които да работят с най-малките.
Липсата на медицински сестри в детските ясли и яслените групи в София не е изолирано явление, припомнят от съсловната организация. По-рано от нея алармираха за острия кадрови дефицит на специалисти по здравни грижи в страната. А след встъпването на служебното правителство обявиха, че ще предложат на доц. Михаил Околийски няколко основни законодателни промени.
„…Кадровата криза поставя в риск не само функционирането на детските ясли и оттам на здравето и развитието на децата в тях, а и на цялата здравна система. В риск у нас са всички пациенти, без значение дали търсят лечение и здравни грижи в болничната или извънболничната помощ, тъй като и в двете сфери липсата на медицински персонал е огромна. Това води до невъзможност за качествено предоставяне на здравни услуги и за осигуряване на реален достъп до тях“, пише още в официалната позиция на БАПЗГ.
Още по темата:
БАПЗГ с искания за реформи към новия здравен министър
Европа ще се изправи пред недостиг от 1 милион здравни работници до 2030 г.
Здравни експерти: Дефицитът на медицински сестри у нас е сериозен