От специализираната агенция настояват за по-здравословна хранителна среда в училищата
Едно на всеки 10 деца в световен мащаб живее със затлъстяване. На фона на тази тревожна статистика правителствата трябва да вземат мерки за промяна в училищното хранене. Това призовават от Световната здравна организация, публикувайки основни насоки за подобряване на храненето при децата по време на престоя им в училище.
Здравната агенция на ООН призовава държавите да възприемат „цялостно училищен подход“ към храната, като гарантират, че ястията, закуските и напитките, предлагани както в училищата, така и в по-широката им среда, са здравословни и питателни, пише Euronews. Изданието допълва, че държавите се борят с това, което СЗО описва като „двойна тежест“ на недохранването. Докато затлъстяването при децата расте в световен мащаб, докато недохранването все още е постоянен проблем в много региони.
СЗО: Нивата на затлъстяване при децата са тревожно високи
Около едно на всеки 10 деца и юноши в училищна възраст (около 188 милиона в световен мащаб) живее със затлъстяване, като за първи път надминава броя на децата с поднормено тегло. Данните са от изминалата 2025 г.
„Наднорменото тегло и затлъстяването при децата остават тревожно високи и продължават да застрашават здравето на настоящите и бъдещите поколения“. Това обяснява Кремъл Викрамасингхе, който работи по въпросите на храненето, физическата активност и затлъстяването в европейския офис на СЗО.
Затлъстяването е рисков фактор за:
- диабет;
рак;
сърдечни заболявания
инсулт
други хронични заболявания в зряла възраст.

По-здравословна хранителна среда в училищата
Ако храната на децата у дома и в училищната среда е по-здравословна, това ще оформи правилния хранителен режим за цял живот, категорични са от СЗО.
„Храната, която децата ядат в училище, и средата, която оформя това, което ядат, могат да окажат дълбоко въздействие върху тяхното обучение и да имат последици за здравето и благополучието им през целия живот“, казва в свое изявление генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.
„Правилното хранене в училище е от решаващо значение за предотвратяване на заболявания по-късно в живота и за създаване на по-здрави възрастни“, добавя той.
Приблизително 466 милиона деца по света се хранят в училище. Но все още има ограничени данни за качеството на храната, която им се сервира.
У нас в много училища действа програмата „Училищен плод“, по която учениците се хранят по здравословно. Друг е въпросът, че голяма част от плодовете, млеката и други продукти, които се дават на децата, остават в раниците им и не се консумират въобще.
Много родители разчитат на училищните столове, където храната се приготвя в собствена кухня. За разлика от тях, голям е броят на школата, които ползват кетъринг, донесен от друго място, за да се изхранват учениците. Именно това кара някои родители да приготвят сами обяда и закуските на децата си и по този начин да им предадат пшо-здравословни навици.

Какви са препоръките на Световната здравна организация?
Реалността в много градове у нас е следната – макар на територията на училищата да има „цедка“ за продажба на вредни храни, извън тях е трудно да се ограничи консумацията на чипсове, снаксове, дюнери, тестени закуски и други, които водят до наднормено тегло.
Трябва да има ясни стандарти за увеличаване на наличността и консумацията на здравословни храни и напитки в училищата. Не бива да се допуска продажбата на храни с високо съдържание на захар, сол и нездравословни мазнини на тяхната територия, препоръчват от СЗО.
Агенцията също така подкрепя използването на така наречените „подтикващи“ интервенции – като например промяна на начина, по който храната се излага, ценообразува или представя.
Според глобалната база данни на СЗО за прилагане на действията за храни и хранене, 104 държави са имали политики за здравословна училищна храна към октомври 2025 г. Близо три четвърти са включили задължителни стандарти за училищните хранения, по-малко от половината са ограничили маркетинга на нездравословни храни за деца.