Д-р Маджаров: Трябва да се промени контролът в изразходването на средствата в здравеопазването и да се заплаща спрямо качеството

Ние отказваме да делим лекарите на млади или възрастни. Това заяви д-р Иван Маджаров – зам.-председател на УС на БЛС, цитиран от БНТ, по повод актуалната тема, касаеща възнагражденията на младите лекари.

Смятаме, че принципите за заплащане на труда, които съществуват в системата на здравеопазването в момента, извън държавните структури, които са финансирани –  спешна помощ, РЗИ, психиатрична помощ и детски ясли – извън тях финансирането е на пазарен принцип спрямо търсенето, обясни той. Д-р Маджаров призна, че през последните години контролът върху това парите да следват пациента доста се е опорочил. Заплащането на труда на медицинските специалисти зависи от това колко са търсени и на каква цена се купува техния труд, услуга, каза той.

Д-р Маджаров коментира и обещанието за увеличение на доходите на медиците, като прогнозира, че ще е много трудно то да бъде реализирано. „То трябва да бъде умножени по щатни бройки във всяка болница – забравя се за ДКЦ и за медицинските центрове, в които работят много сестри и акушерки. „Смятам, че при настоящия момент, при сегашната система няма как да стане така по този начин с командно нареждане –  една болница има назначени десет специализанта и 20 медицински сестри. А друга болница в същото време може да има 2 специализанта и по-малко сестри. Тоест, на мен не ми е ясно, ако решим да бъде командно увеличение, как точно ще се случи това – на кой колко пари ще дадем“, заяви д-р Маджаров. Той отбеляза, че в следващите години се очаква дефицит в здравната система предвид прогнозите на финасновото министерство и затова е опасно да се говори за увеличение на заплатите. „Сега ще се интервенира с 260 млн., догодина ще трябва може би с повече – с 300 млн. Това е опасността, за която проф. Григор Димитров говори – ще стане същото като в пенсионната система, ще се върви към замяна на осигурителния модел с бюджетен“, посочи д-р Маджаров.

Той припомни предложението на БЛС, ако има осигурено финансиране, то трябва да се насочи в остойностяване и повишаване на цените на клиничните пътеки и на медицинските дейности като цяло. По думите му съобразно увеличението на Бюджета на НЗОК спрямо миналогодишния би могло да се говори за повишаване на цените на клиничните пътеки и процедури, което да бъде справедливо за всички.

Д-р Маджаров коментира и темата за разпределението на допълнителното материално стимулиране (ДМС).

„Всяка болница има свои правила, но те трябва да отразяват приноса на всеки един. Приносът от медицинската сестра, санитаря до лекаря. Това смятам, че е справедливото. Има места, в които наистина съм чувал, че началниците на отделения взимат крайните решения. Това, разбира се, е отговорност на собственика и когато собственикът е държавата, тя трябва да се намеси и да не допуска такива неща. Защото не е редно някой в собственото си отделение да се чувства като феодал“, посочи той.

По темата дали у нас има прекалено много болници д-р Маджаров заяви:

Явно е изгодно да можеш да получаваш финансиране при сегашния тип контрол. Вярвам, че ако контролът се промени и се въведат съвременни технологии за контролиране в реално време и заплащане спрямо европейски стандарти, няма да има толкова голям интерес към разкриване на болници. По-скоро някои от тях ще се насочат към преструктуриране, каза той. Д-р Маджаров изтъкна, че имаме много легла за активно лечение, но не и за долекуване. Към момента, членове на огромен брой семейства напускат работа, за да гледат свой близък, който е претърпял активно лечение. Това е дълг на здравеопазването към обществото, който ще доведе до по-голяма удовлетвореност, изтъкна зам.-председателят на БЛС.

Той беше категоричен, че е нужно да се промени начинът, по който се контролира начинът за разходване на средства и да се започне да се плаща не само за преминал пациент, но и за резултати от оказаното лечение.

По думите му може да се помисли за въвеждането на допълнителна доброволна минимална вноска за здравно осигуряване, с която да се заплащат някои от новостите медицината.