Отново предлагат личните лекари да могат да изключват агресивни пациенти oт листата си

Регистрацията в практиката на семеен лекар да може дa бъде прекратена при проява на агресия от страна на пациентите. Това предлагат отново от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) чрез промени в Националния рамков договор (НРД).

Предлаганите текстове гласят, че прекратяване на регистрацията на пациент в практиката може да бъде прекратена в случаите на агресивно, неуважително поведение, изразяващо се във физическа или вербална агресия. От НСОПЛБ предлагат също изключване на пациентите от листите при неколкократен отказ от задължителни профилактични прегледи и имунизации, документирано с подпис. Такава възможност може да има и при „липса на доверие лекар-пациент“, както и при  „системен, документиран минимум 3 пъти отказ от спазване на вътрешния ред на ЛЗ.

За да бъде изключен пациент от листата на семейния лекар медикът ще подава заявление до РЗОК, а съответната каса ще трябва да инициира комисия, състояща се от 3-ма представители на БЛС и трима представители на НЗОК, която се произнася по случая.  При положително решение НЗОК ще уведомява пациента за прекратяването на регистрацията и възможността да направи нов избор на ОПЛ.

Припомняме, че на събитие БЛС представи поредните обезпокоителни данни за проявена агресия към медиците у нас.

В предложенията на сдружението са разписани и други нови текстове. Сред тях е въвеждане на възможност лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели да се предписват и чрез консултация от разстояние за лица под карантина, с трайна невъзможност да посещават кабинета на ИМП, както при хоспитализиран пациент.

Също така се предлага специалистът от извънболничната помощ да няма право да връща пациента към личния лекар за назначаване на изследвания, необходими за проследяване на терапевтичния отговор и издаване на нов протокол.

Друга промяна е да отпадне изискванията за възпроизвеждане или съхранение на хартиен носител на електронни документи, които са част от електронните здравни записи в Националната здравноинформационна система, освен при обективна необходимост по технически причини или когато пациентът изрази желание да получи информация на хартия.

Друга промяна е личният лекар да може при необходимост да отсъства, без да посочи заместник не повече от 10 работни дни годишно, и не повече от 5 работни дни еднократно. В този случай ОПЛ ще уведомява РЗОК в срок до 24 часа от началото на отсъствието.

При необходимост от получаване на реимбурсирани медикаменти в периода на отсъствието пациентите ще могат да получат медикаменти за лечение на хроничните заболявания чрез служебна рецепта в аптеката за 30 дни, както по времето на КОВИД).

С всички предложения може да се запознаете ТУК.