Колективният трудов договор за медиците все още е в застой

Все още няма консенсус по новия Колективен трудов договор, който определя основните възнаграждения на работещите в сектор здравеопазване, въпреки че последният подписан КТД изтече още през април 2024. Това стана ясно от парламентарен отговор на министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов.

Припомняме, моделът на колективното договаряне като вариант за увеличение на заплатите на медиците бе един от обсъжданите и предложени от управляващото мнозинство в отговор на протестите на младите лекари в началото на лятото. Според управляващите, възнагражденията трябва да са обвързани с колективния трудов договор, а ако той не е подписан, заплатите да се актуализират с ръста на средната заплата за страната. Това предложение обаче среща категоричната съпротива на младите медици с аргумент, че КТД е доказало своята неефективност. Това се потвърди и от днешното изказване на здравния министър, който въпреки, че определи КТД за фактор от съществено значение за осигуряване на предвидими и достойни възнаграждения в здравния сектор и задържането на медиците у нас, обясни, че все още няма подписан нов договор.

По думите му основна пречка пред сключването на нов КТД е липсата на ценообразуване в сектора. Противоречията между страните, преговарящи по Колективния трудов договор, са значителни“, заяви той в отговор пред народните представители. Oт изказването му стана ясно, че на последната среща по темата, проведена на 21 юли, предложеният от Министерството на здравеопазването проект на КТД е отхвърлен от страна на КНСБ и на КТ „Подкрепа“ с мотива, че е необоснован. Министърът посочи, че за договарянето на новия КТД е създадена работна експертна група, проведени са осем срещи, но въпреки това, все още не е постигнат консенсус. Той допълни и че обсъдена възможността за законодателна промяна, според която при приключило действие на КТД основните месечни възнаграждения да бъдат увеличени с процента на инфлация за съответните години. Това предложение е прието от представителите на синдикатите, но се очаква мнение да изразят и работодателите.

Вече над една година медицинските специлисти работят без нов колективен трудов договор и не могат да се ползват от всички плюсове на колективното договаряне. За прът път чувам да се сформират работни групи, за да се подпише един договор, репликира депутатът Христо Расташки и настоя за по-активна намеса на здравния министър. От липсата на ценообразуване се формират различни други процеси, заради които работодателите имат претенции при формирането на разходните си пера. Работната група не е създадена да протака процеса, а за да го ускори, каза в отговор здравният министър.

Преговорите по новия колективен договор за медиците ще продължат и през септември, без яснота кога и как ще приключат.

По темата:
Пак се върви към колективно трудово договаряне на заплатите на медиците
Синдикатите напомниха, че още няма КТД за здравния сектор и заплашиха с национални протести
Без ръст на основните заплати на медиците по КТД поне още година предлага МЗ

Полина Тодорова