В здравеопазването с годините са натрупани доста дисбаланси в заплащането на труда, които в момента се проявяват в различна степен в отделните специалности. Това заяви министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов, цитиран от БТА в коментар за провелия се вчера протест на медици в цялата страна. Той присъства на научна конференция „Гордея се, че оказвам спешна медицинска помощ“, с която се отбеляза Международният ден на спешната медицина.
Всички имат право да протестират, оправдавам го и го подкрепям, каза още министърът. Стремим се системно да работим по този проблем, но той има дългогодишна история и не може да бъде решен с магическа пръчка. Необходими са усилията на повече от една структура, не само на Министерството на здравеопазването, добави Кирилов. Работим по въпроса, но едва ли ще можем да решим проблема за седмица-две, каза още той и увери, че се работи системно и смята, че ще има успех.
По думите му са необходими последователни действия и време, в което да се гарантира устойчиво подобрение. Всички искаме достойно възнаграждение. И всеки, зает в системата на здравеопазването, го заслужава – и психиатрите, и спешните лекари, и заетите в центровете по трансфузионна хематология, и младите колеги, и медицинските сестри, и професионалистите по здравни грижи, добави министър Кирилов. Без тях системата не би могла да функционира, допълни той. Аз съм техен колега и подхождам с разбиране и с ангажираност, но не мога да обещая решения, които не зависят единствено от мен. Трябва да действаме стъпка по стъпка, така че всяка промяна да бъде реална, осигурена финансово и устойчива във времето, каза още министърът.
На въпрос за евентуален нов Колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“ министър Кирилов отговори, че се е провело едно заседание, а следващо вероятно ще се има в края на този или в началото на следващия месец, като посочи, че дейността ще бъде “малко засилена”.
Припомняме, към момента все още не е сключен нов КТД за сектор здравеопазване. Вчера медици от цялата страна организираха протести с искания за достойно заплащане, като основно в тях се включиха млади лекари и медицински сестри.