Бившият министър на здравеопазването проф. Асена Сербезова е осъдила прокуратурата да ѝ плати обезщетение от 50 000 лева заради воденото срещу нея дело за всяване на тревога по време на пандемията от коронавирус, информира lex.bg.
Припомняме, в началото на пандемията от ковид-19 имаше масово презапасяване с лекарства. През април 2020 г. Сербезова, която тогава оглавяваше Българския фармацевтичен съюз, предупреди в медийни изяви, че това може да доведе до проблеми със снабдяването. Предупреждението ѝ обаче доведе до активиране на прокуратурата и повдигане на обвинение за всяване на паника.
Делото беше внесено в съда с предложение Сербезова да бъде освободена от наказателна отговорност, но година по-късно тя беше окончателно оправдана, като съдът посочи, че с поведението си Сербезова не само не е всяла паника, а е била полезна на обществото.
През 2022 г. проф. Сербезова заведе иск срещу прокуратурата за 70 000 лева, а в края на миналата година Софийският градски съд (СГС) ѝ присъди обезщетение от 30 000 лева. Прокуратурата обжалваха решението и настояваше за обезщетение от само 5000 лева.
Софийският апелативен съд (САС) реши, че нанесените неимуществени вреди на Сербезова са много по-големи и осъди прокуратурата да ѝ плати 50 000 лева.
По делото е прието заключение на съдебно-психиатрична експертиза, според което внезапната поредица от съдебни процедури и обвинения са довели Сербезова до фрустрация, депресия, безсъние, отчуждаване от обществото и близките, чувството на омерзеност и срив в имунитета.
Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.