Всяка година на 19 май се отбелязва Световният ден, посветен на възпалителните чревни заболявания (ВЧЗ).
Терминът възпалителни чревни заболявания (ВЧЗ) се използва за означаване на група заболявания на храносмилателния тракт, при които дебелото и/или тънките черва са обхванати от възпалителни процеси. Двете основни разновидности на заболяванията, попадащи в тази група, са болестта на Крон (БК) и улцерозният колит (УК), също познат и като язвен колит.
Този ден обединява хора от цял свят в усилията за повишаване на осведомеността относно ВЧЗ. Инициативата е координирана от Европейската федерация на асоциациите за болест на Крон и улцерозен колит (EFCCA) и стартира през 2010 г. по време на Седмицата на храносмилателните заболявания. На този ден се организират различни събития по целия свят, включително осветяване на известни сгради и паметници в лилаво — символичния цвят на ВЧЗ, за да се привлече вниманието към предизвикателствата, пред които са изправени хората, живеещи с тези заболявания.
По данни на НЗОК, всяка година в България 20 000 души търсят помощ заради симптоми на възпалителни чревни заболявания – болест на Крон и улцерозен колит, припомнят от Института за здравно образование. 80% от тях са на хора в активна, трудоспособна възраст. Отчетените хоспитализации са близо 5000. Симптомите на двете заболявания са сходни – хронична диария, кръв или слуз при изхождане, болки в корема, отслабване, умора, повишена температура, загуба на апетит, подуване или усещане за маса в корема, перианална усложнения – фистули, абсцеси, афтоподобни язви в устата. Характерна за улцерозния колит е спешната нужда от изхождане, което кара болните на практика да „живеят“ в тоалетната и да не смеят да излязат извън домовете си.
При 25% от хората ВЧЗ имат нетипични, извънчревни симптоми, което затруднява и забавя поставянето на точната диагноза. Това могат да бъдат: болки в ставите, артрит, жлъчни или бъбречни камъни, кожни прояви – червени възли по подбедриците, болезнени язви по кожата, очни проблеми като увеит, зачервяване, болка, замъглено зрение, сърдечносъдови прояви. При децата и юношите забавеният растеж понякога е първи признак на ВЧЗ. При жените може да се наблюдава нередовен меструален цикъл. Депресия и тревожност понякога предшестват диагнозата.
Лечението на възпалителните чревни заболявания в България е реимбурсирано от НЗОК и безплатно за пациентите. Медикаментите, които се използват във всички развити държави в Европа, се прилагат и у нас. Българският пациент има и бърз достъп до специализиран гастроентерологичен център и може да получи точна диагноза за много кратко време.
От Институра стартират и проект „Да нарушим мълчанието“, който е посветен на хората, които живеят с възпалителни чревни заболявания. Целта е чрез кратки видеоистории пациентите и лекарите да си дадат взаимен кураж, че дори и с такава болест добрият живот е възможен и мечтите се сбъдват.