Серия събития увеличават осведомеността за рядкото заболяване периневрални кисти на Тарлов

На 16 май се отбелязва международният ден за повишаване на осведомеността относно рядкото заболяване периневрални кисти на Тарлов

Периневралните кисти на Тарлов са рядко и тежко инвалидизиращо заболяване, което се среща много по-често при жените. Кистите са мехурчета, пълни с ликвор. Те се образуват около коренчетата на гръбначномозъчните нерви от обвивките на самите нерви, като притискат нервите и в зависимост от големината и местоположението им, се проявяват различни по тежест симптоми.

Международният ден за повишаване на осведомеността относно периневралните кисти на Тарлов
се отбелязва за първи в САЩ и Канада през 2023 г., а от 2024 г. вече се отбелязва и в други държави по света.

На 16 и 17 май 2025 г. в Стара Загора „Сдружение на Тарловите пациенти в България -Лечение без граници“ организира редица събития, за да запознае широката общественост с последиците от болестта и с предизвикателствата, с които пациентите се сблъскват ежедневно. Повече за събитията ще намерите в програмата, публикувана на сайта на сдружението. В България няма никаква официална статистика колко души живеят с редки заболявания, но на база на данните в световен мащаб можем да предположим, че около 5% от населението у нас живее с някакво рядко заболяване, което прави приблизително 300 хил. души.

На 16 май 2025 г. от 13.00 ч. в сградата на БТА в Стара Загора ще се проведе пресконференция на тема „Сами сме редки – заедно сме силни“, организирана от „Сдружение на Тарловите пациенти в България – Лечение без граници“ и сдружение „Общност МОСТОВЕ“. В нея ще вземат участие и представители на други граждански организации и експерти, работещи в областта на защита правата на пациентите и на хората с увреждания и редки болести, а именно:
Антон Алексиев от „Асоциация Муковисцидоза“, Моника Симеонова от „Българска асоциация Прадер – Вили Синдром“, г-жа Незабравка Асенова от „Асоциация Булозна епидермолиза“, Тодор Мангъров от „Асоциация Пулмонална Хипертония“, Антоанета Пенева от „Българска асоциация за невромускулни заболявания“ и адв. д-р Мария Шаркова, експерт по медицинско право.

Те ще разкажат за това колко често редките заболявания имат припокриващи се симптоми и как хората се сблъскват със сходни проблеми в търсенето на подходяща терапия, рехабилитация и/или възможности за оперативни интервенции. Ще обърнат внимание и на тежките административни процедури и дискриминативната нормативна уредба, които лишават пациентите над 18 г. от достъп до съвременни терапии, както и как, за да могат да бъдат чути от институциите, все по-често се налага да водят съдебни дела.