Предсърдното мъждене (ПМ) и раковите заболявания все по-често се наблюдават с напредване на възрастта на общата популация. Това повдига въпроса дали наличието на рак променя риска от инсулт или кървене при пациенти с ПМ.
За тази цел El-Rayes et al използват информация от здравните досиета на пациенти в Онтарио на възраст ≥66 години с новооткрито ПМ, сравнявайкихода на заболяването при подредени по двойки участници с и без рак. Засегнатите от онкологично заболяване са диагностицирани с период от пет години преди поставяне на диагнозата ПМ. Двойките пациенти са сравнени на базата на възраст, пол, дата на поставяне на диагнозата ПМ, риск от инсулт (по скалата CHA2DS2-Vasc), риск от кървене (по скалата ATRIA), обстоятелства, свързани с поставяне на диагнозата (хоспитализация, спешно отделение или извън болница) и дали ПМ е основната/ диагноза, в случай че е установена по време на хоспитализация. Крайните цели на проучването са (1) хоспитализация с инсулт като основна диагноза и (2) хоспитализация или посещения в спешно отделение с кървене като основна диагноза.
Сред общо 21 901 двойки пациенти (средна възраст 78 години; 60% мъже), след коригиране на употребата на антикоагуланти, ПМ с рак се свързва с подобен риск от инсулт в сравнение с ПМ без рак (отношение на риска/HR 1,01), но със значително по-висок риск от кървене (HR 1,45). Наблюдава се известна вариабилност в зависимост от вида на рака, със значително повишен риск от инсулт при пациенти с рак на белия дроб (HR 1,54) и без повишен риск от кървене при тези с рак на гърдата или лимфом.
За разлика от някои предишни анализи, това ретроспективно кохортно проучване повдига хипотезата, че при повечето видове рак рискът от инсулт при ПМ е сходен, независимо дали има съпътстващо онкологично заболяване. Същевременно при повечето видове рак рискът от кървене е по-висок. Авторите заключават, че най-общо прагът за антикоагулация не трябва да бъде понижаван при пациенти с ракови заболявания.
Източник:
- El-Rayes M et al. The association of malignancy with stroke and bleeding in atrial fibrillation: A population-based cohort study. JACC: CardioOnc 2025 Jan 14; [e-pub].