Еднократната или многократна употреба на антибиотици не е свързана с инцидентна деменция, когнитивно увреждане или ускорен когнитивен спад. Това сочи проучване, публикувано на 18 декември в Neurology – медицинското списание на Американската академия по неврология.
Yiqing Wang, Ph.D., от Massachusetts General Hospital и Harvard Medical School в Бостън, и колегите му изследват проспективната връзка на антибиотиците с когнитивното стареене сред първоначално здрави възрастни възрастни. Констатациите се основават на данни от наблюдения за 13 500 души на възраст 70 и повече години. Изследователите са документирали 461 случая на деменция и 2576 случая на когнитивно увреждане, различно от деменция.
С възрастта хората са по-податливи на инфекции и следователно е по-вероятно да им бъдат предписани антибиотици. Доклад на Световната здравна организация (СЗО) отбелязва, че хората на възраст над 65 години имат най-висок процент на предписване на антибиотици, като е с 50% по-вероятно да консумират антибиотици, отколкото по-младите възрастни.
Въпреки че антибиотиците са ключови за унищожаването на бактериите, причиняващи инфекции, те също така убиват полезните бактерии. Сред тях са тези, които изграждат чревния микробиом, което води до чревна дисбиоза. Проучвания на свързват чревната дисбиоза с когнитивното увреждане поради ефекта й върху оста черва-мозък. Резултатите от ново проучване обаче установява, че употребата на антибиотици не е свързана с повишен риск от когнитивно увреждане и деменция.
Изследователите са използвали австралийски данни от ASPREE (ASPirin при намаляване на събитията при възрастните хора – рандомизирано проучване на базирани в общността възрастни. Те са идентифицирали 13 571 участници, които не са развили деменция през двете години на проследяване и за които са имали записи на рецепти. Участниците са разделени на две групи – такива, които са приемали антибиотици поне веднъж през двете години (63%) и такива, които не са приемали. За да определят дали приемът на антибиотици увеличават риска от деменция на дадено лице, изследователите допълнително са разделили групите въз основа на броя прием на медикаментите.
Според резултатите употребата на антибиотици не е свързана с повишен риск от деменция или последващи понижения в когнитивните резултати в сравнение с неупотребата, след корекция за социодемографски данни, фактори на начина на живот, фамилна анамнеза за деменция, изходна когнитивна функция и лекарства, за които е известно, че влияят на когнитивните способности. Не са наблюдавани асоциации според кумулативната честота на употреба на антибиотици, дългосрочна употреба, специфични класове антибиотици и подгрупи, определени от рискови фактори.
Източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/antibiotic-use-does-not-increase-dementia-risk-study-suggests