В Падуа, Италия, бе осъществена първата в света трансплантация на туптящо сърце от донор в мозъчна смърт. Сърцето е трансплантирано на 65-годишен мъж, страдащ от коронарна артериална болест.
По време на транслантацията сърцето не е спирало да бие. Операцията е извършена от екипа от отдела по сърдечна хирургия на университетската болница в Падуа, ръководен от Джино Героза, професор в университета в Падуа. Очаква се сочената за революционна манипулация да подобри резултатите от сърдечните трансплантации, тъй като се избягва контролираният сърдечен арест, елиминират се исхемията и реперфузионните увреждания както по време на експлантацията, така и по време на трансплантацията, осигурявайки по-бързо възстановяване на сърдечната функция и подобрявайки следоперативната сърдечна дейност.
Чрез иновативна техника реципиентът се възстановява по-бързо и има по-задоволителна сърдечна функция без увреждане на клетките.
„Това е първата в света трансплантация на напълно туптящо сърце. При традиционната сърдечна трансплантация органът се отстранява и имплантира неподвижен, но в този случай сърцето беше в ритъм през цялото време – от момента на отстраняването до момента на имплантирането“, обясни проф. Героза.
Пациентът, който е имал тежки усложнения поради сърдечно заболяване, се възстановява добре и се очаква да се прибере у дома преди Коледа. Медицинският екип празнува не само успеха на операцията, но и възможностите, които тя отваря за бъдещето на сърдечните трансплантации. Тази иновация поставя Италия в челните редици на кардиологичната медицина, отбелязвайки значителен напредък, който обещава да бъде от полза за хиляди пациенти по света.
Източник: https://italianismo.com.br/en/italia-realiza-1%E2%81%A0o-transplante-de-coracao-batendo-do-mundo/