Антимикробната резистентност (AМР) е призната за една от най-големите заплахи за здравето на 21-ви век и причина за 1,27 милиона смъртни случая годишно. Според прогнозите на Световната здравна организация, ако не се предприемат своевременни мерки, тя може да доведе до повече смъртни случаи, отколкото онкологичните заболявания до 2050 г. Това предупреди д-р Арно Маршан, директор на Европейския институт по ваксинология Плоткин в Université libre de Bruxelles, Белгия. По думите му антибиотичната резистетност е все по-голям проблем, за решаването на който трябва да се търсят решения.
Д-р Марк Ван Ранст, вирусолог в Rega Institute KU Leuven в Льовен, Белгия, споделя опасенията на колегата си. Той отбеляза, че „все по-голям брой бактерии стават резистентни към все повече антибиотици“. „Докато някога антибиотиците са били чудодейни лекарства, сега те са спрели, или почти са спрели да действат срещу определени бактерии. Въпреки че откриваме по-ефективни терапии, бактериалните инфекции е все по-вероятно да се влошат поради антибиотичната резистетност, отбелязва той.
„Ако тази тенденция продължи, е напълно реалистично да се прогнозира, че след 25 години някои антибиотици ще станат безполезни, някои бактериални инфекции ще бъдат много по-трудни за лечение и смъртните случаи ще надвишават тези, причинени от рак„, допълва специалистът.
Д-р Ранст обаче уточнява, че с подобряването на лечението на онкологичните заболявания се очаква смъртните случаи, свързани с рак, да намалеят, което допълнително подчертава нарастващата тежест на смъртните случаи, свързани с АМР. Той пояснява още, че въпреки че антимикробната резистетност се отнася предимно за бактерии, вирусните инфекции и ваксинацията срещу тях също играят роля в решаването на проблема. „Когато ваксините предотвратяват заболяване, те намаляват необходимостта от ненужна употреба на антибиотици. В миналото антибиотиците често се предписваха за респираторни инфекции — обикновено причинени от вируси, което водеше до прекомерна употреба на антибиотици и повишена резистентност. Като предотвратяваме вирусни инфекции чрез ваксини, ние намаляваме неподходящите антибиотици рецепти и впоследствие АМР“, заяви той.
„Разширяването на ваксинационното покритие с препоръчаните ваксини е от решаващо значение за ефективното предотвратяване на разпространението на резистентни патогени“, смята и Маршан.
„Ваксините предотвратяват заболявания като пневмококова пневмония и менингит, намалявайки необходимостта от антибиотици за лечение на тези инфекции“, обясни той. „Освен това, ваксинацията намалява неподходящата употреба на антибиотици чрез предотвратяване на вирусни инфекции, намалявайки риска от прекомерно предписване на антибиотици в случаите, когато те са ненужни. Също така колективният имунитет от ваксинацията забавя циркулацията на резистентни патогени, ограничавайки тяхното разпространение.
Д-р Марк Нопен, директор на University Hospital Brussels, Брюксел, Белгия, подчерта сложността на AMR като глобален проблем. „Проблемът не се дължи само на употребата на антибиотици за хуманна употреба – той произтича и от ветеринарната медицина, растениевъдството и животновъдството. Това е многофакторен световен проблем, който изисква обществена осведоменост. Подобрените стратегии за ваксиниране са един от начините за справяне с AМР, особено в тази пост-COVID ера на повишен скептицизъм към ваксините“, обясни той.
Източник: https://www.medscape.com/viewarticle/amr-could-surpass-cancer-leading-cause-death-2050-2024a1000lvr?ecd=mkm_ret_241213_mscpmrk-OUS_ICYMI_etid7072443&uac=437816EG&impID=7072443