Известен факт е, че сърдечно-съдови рискови фактори като диабет тип 2, затлъстяване, високо кръвно налягане и тютюнопушене значително увеличават вероятността от развитие на деменция.
Въпреки това, оптималното време за интервенция за предотвратяване на свързаната невродегенерация, както и дали това време варира между двата пола все още остава недостатъчно проучено. Проучване, публикувано в Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, сочи, че сърдечно-съдовият риск може да повлияе на когнитивния спад при мъжете години по-рано отколкото при жените. В изследването са анализирали данни за 34 425 души от британската UK Biobank. Средната възраст на участниците е била 63 години, варираща от 45 до 82 години.
Данните сочат, че мъжете са най-узявими от развитие на деменция в периода 55 до 74 години, докато жените са най-застрашени във възрастта между 65 и 74 години. Изследването свързва тези рискови фактори с намаленото сиво вещество в областите на мозъка, критични за паметта, емоционалната регулация и сензорната обработка.
Рискът от сърдечно-съдови заболявания е оценен с помощта на Framingham Risk Score, който отчита фактори като възраст, липиди в кръвта, систолично кръвно налягане, употреба на лекарства за кръвно налягане, тютюнопушене и диабет. Промените в мозъчната структура и обем са измерени с помощта на воксел-базирана морфометрия (VBM). Този метод изследва влиянието на сърдечно-съдовия риск, коремните мазнини и висцералната мастна тъкан (мазнини около вътрешните органи) върху мозъчната невродегенерация. Анализът разкрива, че по-високите нива на коремна и висцерална мазнина са свързани с намален обем на сивото вещество в мозъка както при мъжете, така и при жените.
Въпреки това влиянието на сърдечно-съдовия риск и затлъстяването върху мозъчната невродегенерация започва десетилетие по-рано при мъжете, отколкото при жените, и продължава две десетилетия. Най-засегнатите области на мозъка са темпоралните лобове, разположени в мозъчната кора, външния слой на мозъка. Тези зони играят критична роля в обработката на слухова, визуална и емоционална информация, както и на паметта – функции, които са сред първите, които намаляват в ранните стадии на деменция.
Широкият ефект на сърдечно-съдовия риск върху различни части на мозъка показва, че той може да навреди на много аспекти на мисленето и паметта, отбелязват анализаторите. Това означава, че грижата за управляемите сърдечно-съдови рискове и основно – затлъстяването, е много важна за предотвратяване и лечение на мозъчни заболявания като болестта на Алцхаймер. Насочването към тези рискови фактори преди 55-годишна възраст може да изиграе жизненоважна роля за предотвратяване на невродегенерация и Алцхаймер, както и риска от сърдечно-съдови инциденти като инфаркти и инсулти.
Източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/cardiovascular-risk-may-impact-cognitive-decline-men-years-earlier-women#Cardiovascular-risk-and-obesity-linked-to-brain-volume-loss