Болниците поделят почти половината бюджет на НЗОК за догодина

На фона на намаляващото население на страната и заявките за превесес на извънболничната помощ за сметка на болничната, за догодина НЗОК залага отново ръст на хоспитализациите, значително увеличение на средствата за болниците и липса на същностни реформи в разпределението на парите за здравеопазване.

Според проектобюджета на здравноосигурителната институция за 2025 г., който бе разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата днес, през следващата година са планирани 2,3 милиона хоспитализации. Припомняме, че през изминалата 2024 г. те бяха 2,1 милиона, а година по-рано –  2,2 милиона.

В проектобюджета за 2025 г. са заложени общо разходи за над 9,5 млрд. лева, което е с 16,4% повече спрямо тазгодишните средства на Касата, възлизащи на 8,1 млрд. лв.

На практика близо половината от бюджета на Касата е определен за болничната помощ, която ще разпределя над 4,1 млрд. лева. Припомняме, че за тази година за лечебните заведения бе заложен бюджет от над 3,5 млрд. лева, който обаче се оказа недостатъчен. След отпадането на лимитите за болниците, последвало решение на Конституционния съд, НЗОК отчете и ръст от 10% в месечната дейност на лечебните заведения. На какво се дължи той обаче все още не е обявено от Касата, която обаче започна проверки в тази насока. Предстои следващата седмица в НЗОК да бъде представен доклад, който ще обобщи причините за увеличаването на хоспитализацията и контролната работа през последните месеци, когато е отчетен завишеният брой хоспитализации, заяви управителят на НЗОК Станимир Михайлов след заседанието на Надзорния съвет на Касата, цитиран от БТА. Той отбеляза, че причините за увеличения ръст хоспитализации са различни и уточни, че броят им за следващата година е въз основа на отчетените през настоящата. По думите му за следващата година са запазени политиките на финансиране, въведени през тази година.

За първична извънболнична помощ са предвидени над 650 млн. лв., а за специализирана извънболнична помощ – над 661 млн. лв. Спрямо тази година ръстът по двете пера е съответно по 100 милиона лева, докато за болниците ръстът е 600 млн. лв. Парите за лекарства се увеличават на 2,3 млрд. от 2 млрд. за тази година. В резерва на Касата за следващата година са предвидени близо 279 млн. лв.      

В тези несигурни времена трябва да бъдем много предпазливи с нови дейности, каза още Михайлов в отговор на въпрос дали са предвидени повече промени, свързани с дейностите по профилактика. Според него бюджетът е балансиран, предпазлив, съобразен с всички обстоятелства, настъпили тази година. Според представителя на Съюза за стопанска инициатива (ССИ) д-р Николай Болтаджиев въпреки, че средствата в бюджета са увеличени, разпределението им е същото като миналата година.