Пазарът на антибиотици е готов за значителен растеж, обусловен от редица фактори. Сред тях са нарастващото разпространение на инфекциозни заболявания, по-високото потребление на антибиотици в страните с ниски и средни доходи, засилени усилия за научноизследователска и развойна дейност за модерни терапии и нарастващо гериатрично население, което е по-уязвимо към инфекции. Силен фактор е и увеличащата се антипбична резистност в цял свят. Прогнозите са тези причини да допринесат за значително увеличаване на приходите на пазара на антибиотици в периода 2024–2030 г., достигайки до 60 милиарда долара.
Антибиотиците са мощни лекарства, използвани за лечение на бактериални инфекции. Открити в началото на 20 век, антибиотиците революционизират медицината и значително намаляват смъртността, свързана с бактериални заболявания като пневмония, туберкулоза и сепсис. Те работят, като се насочват към специфични бактериални процеси, като синтез на клетъчна стена, производство на протеини или репликация на ДНК, осигурявайки минимално увреждане на човешките клетки. Обичайните класове антибиотици включват пеницилини, тетрациклини и макролиди, всеки от които е предназначен за борба със специфични видове бактерии. Антибиотиците обаче са неефективни срещу вируси, което прави злоупотребата им при вирусни инфекции сериозна заплаха. Прекомерната употреба и злоупотребата с антибиотици доведе до нарастване на антибиотичната резистентност, превръщайки я в глобална здравна криза. Резистентните инфекции, като тези, причинени от резистентен на метицилин Staphylococcus aureus (MRSA), представляват значителни предизвикателства пред системите на здравеопазване, като често изискват алтернативни лечения или по-токсични, по-малко ефективни лекарства.
Отговорът на този нарастващ проблем са резумните практики за предписване на антибиотици, кампании за осведомяване на обществеността и инвестиции в нови изследвания на антибиотици. Разработването на нови антибиотици и алтернативни терапии, като фагова терапия или антимикробни пептиди, също е обещаващо в борбата срещу резистентните бактерии.
Според оценките на консултантската компания в сферата на здравеопазването DelveInsight Азиатско-тихоокеанският регион ще доминира на световния пазар на антибиотици в следващите няколко години. Това се дължи основно на нарастващото разпространение на бактериалните инфекции, повишената употреба на антибиотици за различни заболявания и силното присъствие на ключови играчи на пазара в региона.
Доклад на компанията сочи, че пеницилинът представлява най-големият пазарен дял през изминалата 2023 г. Основните компании, които оперират на пазара на антибиотици, са GlaxoSmithKline PLC, Johnson & Johnson Inc., Merck & Co. Inc., Pfizer Inc., Bayer Healthcare AG, Novartis AG, Sanofi SA, Abbott Laboratories, F. Hoffmann-La Roche AG, Otsuka Pharmaceutical Co. Ltd, Eli Lilly and Company, Daiichi Sankyo, Astellas Pharma, Melinta Therapeutics Inc., Allergan plc., Basilea Pharmaceutica Ltd, Tetraphase Pharmaceuticals, Spero Therapeutics, Paratek Pharmaceuticals, Inc., Nabriva Therapeutics plc.
Ето и някои от ключовите новости в сферата на антибиотичното лечение през тази година:
През декември 2024 г. CSPC Pharmaceutical Group получи одобрение от Китайската национална администрация за медицински продукти за своите таблетки Tedizolid Phosphate. Този иновативен антибиотик е насочен към остри бактериални кожни инфекции и разполага с различен механизъм, който минимизира риска от кръстосана резистентност с други антибиотици.
През октомври 2024 г. FDA одобри ORLYNVAH, нов перорален антибиотик, предназначен за лечение на неусложнени инфекции на пикочните пътища (uUTI). Медикаментът съчетава сулопенем езадроксил и пробенецид и е широкоспектърен перорален антибиотик. Той е специално показан за възрастни жени с подобен тип инфекции, причинени от бактерии като Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae или Proteus mirabilis, особено когато са налични малко или никакви други възможности за лечение. Лекарството е разработено от Iterum Therapeutics.
През октомври 2024 г. Aurobindo Pharma Ltd. получи окончателно одобрение от FDA за производство и продажба на Cephalexin Tablets USP, антибиотик, наличен в концентрации от 250 mg и 500 mg.
Източник: https://www.globenewswire.com/news-release/2024/12/05/2992621/0/en/Global-Antibiotics-Market-is-Expected-to-Reach-USD-59-Billion-by-2030-DelveInsight.html