Над 70% от 5-годишните деца в България имат кариеси

71% от 5-годишните деца в България имат кариеси, а при 12-годишните този дял достига 79%. При 18-годишните положението е още по-критично – цели 92% от тях са засегнати от кариес. Общо 792,000 от 1 милион деца на възраст между 5 и 18 години в България страдат от този проблем. Данните бяха обявени на годишния форум за Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца (НППОЗД) до 18-годишна възраст.

Ситуацията с оралното здраве при децата е сериозна, коментира д-р Светослав Гачев, заместник-председател на Контролния комитет на Българския зъболекарски съюз (БЗС).  

Основните форми на профилактика срещу оралните заболявания включват ранно обучение и изграждане на навици за устна хигиена, като ролята на родителите е ключова роля, напомниха представителите на БЗС. Използването на подходящи четки, пасти и други средства може значително да намали риска от кариес. Проблемът обаче се задълбочава и от липсата на здравословни хранителни навици. Последно проучване от ноември 2024 г. показва, че всяко второ дете в България не консумира ежедневно пресни плодове и зеленчуци, а 30% от децата страдат от затлъстяване.

Д-р Гачев допълни, че на този фон средствата, отпускани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), са крайно недостатъчни – едва 161 лева средно за лечение на дете.

Други ефективни мерки като силанизирането на дълбоки фисури веднага след пробива на зъбите, също дават положителни резултати. По думите на доц. д-р Виктория Жекова, член на Националния координационен съвет на НППОЗД, това осигурява 100% защита срещу кариес в тези зони. За периода 2010-2023 г. в България са силанизирани над 600,000 зъба, което е довело до намаляване на кариеса с 70-75%. Флуорната профилактика също остава доказано ефективна, като включва както ендогенни средства (таблетки и капки), така и екзогенни (гелове, пасти и разтвори).

Експертите настояват за спешни действия, включително укрепване на националните политики и увеличаване на финансирането за орално здраве, образователни кампании за родители и деца, както и интегриране на профилактиката в първичната здравна грижа. Те подчертават, че с координирани усилия от страна на държавата, обществените организации и родителите, България може значително да подобри здравето на своето население и да се доближи до глобалните цели за намаляване на оралните заболявания до 2030 г.

Оралните заболявания засягат около 3,5 млрд. души по света, като представляват 45% от незаразните заболявания, съобщи д-р Николай Шарков, председател на Управителния съвет на Българския зъболекарски съюз. Сред тях са кариеси, пародонтално заболяване, обеззъбяване, рак на устната кухина, травми и вродени малформации и др. Сред основните орални заболявания нелекуваният кариес е най-разпространен. „Ракът на устната кухина някак си го забравяме, а всъщност годишно в България, по неофициални данни, са около 450 случая“, изтъкна проф. Шарков. Обществените и частни разходи за грижа на оралното здраве годишно достигат почти 390 милиарда американски долара в световен мащаб, каза също той и подчерта, че оралното здраве има отношение към други проблеми, например захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания и др.

Той допълни, че в декларация на СЗО за основните приоритети, около които са се обединили денталните специалисти, е разписано, че се очаква до 2030 г 80 процента от световното население да има достъп до основни услуги за орално здраве, както и да се постигне 10 процента намаление на оралните заболявания. Друга цел е поне 50% от  държавите в света да прилагат мерки за намаляване на приема на свободни захари, допълни проф. Шарков.

Източници: News.bg; БТА