След като една ваксина е въведена в НЗИС тя трябва да бъде платена. За това настояват от Националното сдружение на общопрактикуващите лекаир в България (НСОПЛБ) в становище, изпратено до заместник-здравния министър д-р Петко Стефановски, главния държавен инспектор д-р Ангел Кунчев, управителя на НЗОК Станимир Михайлов и други.
С него те алармират за извършени, отчетени, но незаплатени имунизации по национални програми.
Националните програми (НП) за имунизация срещу ротавируси, HPV, грип и пневмококови инфекции би следвало да бъдат национален здравен приоритет и всички страни в този процес следва да направят възможното за неговата реализация в полза на общественото здраве. За съжаление, съществуват технически проблеми, които не работят в полза на поставената цел, но биха могли бързо и лесно да бъдат отстранени, посочват от сдружението.
От там отбелязват, че получаваме сигнали от семейни лекари в много и различни места в страната, за отказ от страна на НЗОК/РЗОК на заплащане на вече поставени ваксини по национални програми с получен НРН от НЗИС. Причините от страна на ОПЛ в някои от случаите са технически грешки или недоглеждане – грешно въведен код или номер на продукта, както и водещ МКБ код на съответния амбулаторен лист, но независимо от това, медицинската дейност в полза на пациента и обществото е извършена, категорични са от сдружението. От там допълват, че незаплащането на тази извършена дейност и липсата на възможност за корекция има демотивиращ ефект, ощетяване на доставчик и изпълнител, както и създаване на грешна база данни в електронните здравни записи.
Ежегодно стотици противогрипни ваксини не се заплащат от НЗОК с мотив, посочените технически грешки и зачеркват с лека ръка лекарският труд положен за мотивиране на пациентите, плануване на подлежащите, осигуряване на ваксини, съхранението им, организация на приема на пожелалите и убедените да бъдат ваксинирани, приложението на самата ваксина и проследяване на пациента за наличие на нежелани лекарствени реакции.
През последните месеци зачестиха и съобщенията от колеги за незаплатени ваксинации с Гардазил 9 срещу HPV по национална програма. Този факт е особено обезпокояващ и обезкуражаващ ОПЛ предвид трудностите, свързани с нежеланието за ваксинация на децата от страна на родителите, което изисква значителни усилия да бъдат убедени в ползата от ваксинирането. От друга страна, той определено действа демотивиращо на лекарите, положили усилия за ваксинирането на девойките, защото това е израз на незачитане на техния труд и усилия, които са реално извършени, допълват от НСОПЛБ.
От там настояват в спешен порядък да се осигури възможност на всички ОПЛ за корекция на допуснати грешки при отчитане на ваксинациите, да се изплатят на всеки личен лекар отказаните суми за поставени по НП ваксини за 2024 г. през декември. За това е нужно спешно да се направи анализ на броя отказани от заплащане ваксинации по националните програми за всеки ОПЛ и причините за отказ от заплащане, да се актуализира спешно механизмът на НЗОК и да бъдат уведомени служителите на РЗОК и ОПЛ, както и да се коригират контролите на НЗОК в съответствие с контролите на НЗИС. Да се публикуват на страницата на НЗОК всички детайли по отчитането на ваксинациите по НП, като информацията да е в табличен вид, ясна и непозволяваща различно тълкуване.
От сдружението настояват и след като една ваксина е въведена в НЗИС, тя да бъде платена без възможност за последващо отказване на плащане. Сред другите искания е се улесни отчитането на проведените ваксинации, като се оптимизират кодовете на ваксините, контролите, предотвратяващи грешки с партидни номера и кодове трябва да са заложени в НЗИС и още при опита за въвеждането в НЗИС.
С пълното им становище може да се запознаете ТУК.