Болест ръка-крак-уста – симптоми, лечение и усложнения

Синдромът ръка-крак-уста (enteroviral vesicular stomatitis) е заразно вирусно заболяване, засягащо най-вече деца под 5 години. Причинява се от ентеровируси като Coxsackievirus A16 и Enterovirus 71.

Болестта се проявява с картината на херпангина – болезнени мехурчета в устната кухина, пълни с бистра течност – по езика, бузите, твърдото небце и венците. Когато мехурчетата се спукат, след тях остават малки афтоподобни ерозии, които са силно болезнени и децата отказват да се хранят. Друг чест симптом е температура в периода от 38 до 40°C, която бързо спада с антипиретични средства. Няколко дни след ангината, по дланите и ходилата, се развива макуло-папулозен обрив (като могат да се наблюдават и мехурчета, изпълнени с течност), а около устата може да има херпетични промени.

Разпространението става чрез слюнка, дихателни капчици и замърсени повърхности. Превантивните мерки включват щателно измиване на ръцете и избягване на близък контакт със заразени лица. Симптомите обикновено изчезват за 7-10 дни, като заболелите трябва да останат изолирани вкъщи и да не посещават детско заведение до момента, в който температурата трайно се понижи и няма отворени ранички по кожата на дланите, ходилата или в устната кухина. Дори след пълното възстановяване, болните могат да отделят вируса с изпражненията още няколко седмици.

Редките усложнения включват ониходистрофия, пневмония, менингит или енцефалит, но могат да възникнат, особено при имунокомпрометирани лица.

Малки епидемии могат да се наблюдават през лятото и ранната есен, но заболяването се среща целогодишно.

Лечението е симптоматично, като за облекчаване на болковата симптоматика в устна кухина и понижаване на температурата може да се даде антипиретик, да се приложат спрейове с анестетик, а при задържане на температурата и по-тежка изява на ангина – да се приемат противовирусни препарати. Включване на антибиотик през уста не влияе на вируса.

Източници:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hand-foot-and-mouth-disease/symptoms-causes/syc-20353035
  2. https://www.cdc.gov/