Роля на намаляването на теглото за облекчаване на синдрома на поликистозните яйчници

Извънболничното лечение на синдрома на поликистозните яйчници (PCOS) е фокусирано върху усложненията от хроничната ановулация и окуражаване на редукцията на телесна маса.

Въпреки че близо 50% от жените с PCOS са с телесна маса над нормата или със затлъстяване, последствията от нейната редукция върху симптомите на заболяването и върху лабораторните маркери остават неясни. Scragg et al. извършват мета-анализ на рандомизирани проучвания, в които се установява ефектът от отслабването чрез промяна в начина на живот и поведението (12 изследвания) или приложението на лекарства за редукция на телесната маса (17 изследвания) при пациенти с PCOS.

Промяната в начина на живот води до средна редукция с близо 3.8кг, което се асоциира с по-малка честота на инсулинова резистентност и на по-малки стойности на свободния андрогенен индекс. Честотата на менструация се подобрява значително, средно с 2.6 месечни цикъла годишно. Въпреки това, тази степен на редукция на телесната маса не води до подобрение в стойностите на свободния тестостерон, на лутеинизиращия хормон, на фоликулостимулиращия хормон или на глобулина свързващ половите хормони. Освен това, отслабването не облекчава симптомите на хиперандрогенизъм (акне, хирзутизъм) и не подобрява свързаното със заболяването качество на живот.

Източник:

  1. Scragg J et al. Effect of weight loss interventions on the symptomatic burden and biomarkers of polycystic ovary syndrome: A systematic review of randomized controlled trials. Ann Intern Med 2024 Nov 5; [e-pub].