Британските законодатели ще обсъждат дали да подкрепят нормативни промени, които да позволят асистираната смърт на неизлечимо болни хора с медицинска помощ, информират световните агенции. Законопроектът, който ще бъде разглеждан днес, би позволил в определени случаи, при строги правила, да се подпомогне прекратяването на живота.
Предложеният закон гласи, че всеки, който иска да сложи край на живота си, трябва да е на възраст над 18 години, да живее в Англия и Уелс, да е регистриран при общопрактикуващ лекар поне 12 месеца, да има запазен интелектуален капацитет, да се счита, че е изразил ясно, твърдо и информирано желание, без принуда или натиск, да се очаква да почине в рамките на шест месеца. Нужна е и оценка от двама независими лекари, че желаещият отговаря на условията – с най-малко седем дни между всяка. Съгласно предложенията съдия от Върховния съд ще трябва да се произнеся всеки път, когато дадено лице поиска да сложи край на живота си. След това пациентът трябва да изчака 14 дни, преди да предприеме действия за прекратяване на живота си.
Ако парламентът подкрепи спорния законопроект и се пристъпи към завършване на пълния законодателен процес, Великобритания ще последва други страни като Австралия, Канада и някои американски щати в стартирането на една от най-големите реформи, касаещи края на живота на тежко болни хора.
Дебатът по законопроекта „Терминално болни възрастни (край на живота) ще започне в Камарата на общините, долната камара на парламента.
Предложените промени вече предизвикаха бурни дебати сред специалистите и обществото. Според подкрепящите го той ще намали тежкия период преди настъпването на смъртта на неизлечимо болните и им дава избор. Противниците са на мнение, че това е принуда към уязвимите болни хора да сложат край на живота си и настояват за подобрение на палиативните грижи за тези пациенти, а не приемане на подобен закон.
Поддръжниците и противниците на асистираната смърт се очаква да протестират пред парламента, докато текат дебатите. Тази тема раздели страната и преди 10 години, когато последният опит за промяна на закона в посока приемане на евтаназията беше отхвърлен.
Законното прекратяване на живота на тежко болни хора е легализирано в различни части на света под различна регулация. По данни на организацията „Достойнство в умирането“ повече от 200 милиона души по света имат легален достъп до някаква форма на асистира смърт, информира BBC.
Швейцария разрешава асистираното самоубийство от 1942 г. Организацията за това – Dignitas приема чуждестранни пациенти, както и швейцарски граждани. Асистираното самоубийство е законно и в Австрия. В САЩ 11 щата – Орегон, Калифорния, Ню Мексико, Колорадо, Вашингтон, Хавай, Ню Джърси, Върмонт, Мейн и Вашингтон позволяват „умиране с помощта на лекар“. Тя позволява на лекарите да предписват медикаменти, които водят до приключване на жизнените функции, за самостоятелно приложение от пациентите. Доброволната евтаназия е законна и в Канада, където се нарича медицинска помощ при умиране. Тя може да бъде предоставено от лекар или медицинска сестра, лично или чрез предписване на лекарства за самостоятелно приложение. Испания и Колумбия също позволяват асистиран край на живота. Три държави имат закони, които позволяват на хора, които не са неизлечимо болни, да получат помощ за смърт – Холандия, Белгия и Люксембург.