Според резултатите от редица проучвания, синдромът на раздразненото черво (IBS) понякога се проявява след епизод на остър гастроентерит, причинен от бактериален, вирусен или паразитен причинител. Същевременно в литературата се обсъжда възможна връзка между острия гастроентерит и функционалната диспепсия (ФД). В рамките на мета-анализ, обхващащ 47 обсервационни проучвания (28 000 пациенти), Porcari et al. изчисляват заболеваемостта от IBS и от ФД >3 месеца след епизод на остър гастроентерит. От 46 от тях могат да бъдат получени резултати относно заболеваемост от IBS, а от 14, относно ФД, като авторите се позовават на Рим критериите.
Общата заболеваемост от слединфекциозен IBS е 14.5%. В 22 проучвания тип „случай-контрола“, отношението на шанса за възможна асоциация между остър гастроентерит и IBS е 4.3. Повечето пациенти са с диарийна или смесена форма на IBS. В 4 проучвания, 40% от пациентите с IBS са с персистиращи симптоми 5 години след епизода на гастроентерит.
Общата заболеваемост от слединфекциозна ФД е 12.7%. В 9 проучвания тип „случай-контрола“, отношението на шанса за възможна асоциация между остър гастроентерит и ФД е 3.0. Не са намерени резултати относно дългосрочната персистенция на оплакванията.
Източник:
- Porcari S et al. Prevalence of irritable bowel syndrome and functional dyspepsia after acute gastroenteritis: Systematic review and meta-analysis. Gut 2024 Aug 8; 73:1431. (https://doi.org/10.1136/gutjnl-2023-331835)