Синдром на раздразненото черво и функционална диспепция след остър инфекциозен гастроентерит

Според резултатите от редица проучвания, синдромът на раздразненото черво (IBS) понякога се проявява след епизод на остър гастроентерит, причинен от бактериален, вирусен или паразитен причинител. Същевременно в литературата се обсъжда възможна връзка между острия гастроентерит и функционалната диспепсия (ФД). В рамките на мета-анализ, обхващащ 47 обсервационни проучвания (28 000 пациенти), Porcari et al. изчисляват заболеваемостта от IBS и от ФД >3 месеца след епизод на остър гастроентерит. От 46 от тях могат да бъдат получени резултати относно заболеваемост от IBS, а от 14, относно ФД, като авторите се позовават на Рим критериите. 

Общата заболеваемост от слединфекциозен IBS е 14.5%. В 22 проучвания тип „случай-контрола“, отношението на шанса за възможна асоциация между остър гастроентерит и IBS е 4.3. Повечето пациенти са с диарийна или смесена форма на IBS. В 4 проучвания, 40% от пациентите с IBS са с персистиращи симптоми 5 години след епизода на гастроентерит. 

Общата заболеваемост от слединфекциозна ФД е 12.7%. В 9 проучвания тип „случай-контрола“, отношението на шанса за възможна асоциация между остър гастроентерит и ФД е 3.0. Не са намерени резултати относно дългосрочната персистенция на оплакванията. 

Източник:

  1. Porcari S et al. Prevalence of irritable bowel syndrome and functional dyspepsia after acute gastroenteritis: Systematic review and meta-analysis. Gut 2024 Aug 8; 73:1431. (https://doi.org/10.1136/gutjnl-2023-331835)