Проучват нови възможности за по-ефективни RSV ваксини

При повечето хора патогените, инфектиращи белите дробове, известни като респираторен синцитиален вирус (RSV) и човешки метапневмовирус (hMPV), предизвикват леки симптоми, подобни на настинка. Но при бебета и възрастни хора тези вируси могат да причинят тежка пневмония и дори смърт.

Ваксините срещу двата вируса обаче са трудни за разработване. Учени от Scripps Research са анализирали структурата и стабилността на критичен RSV и hMPV протеин, за да проектират по-добре ваксини, които са насочени към него. Изследването им, публикувано в Nature Communications, се фокусира към RSV ваксини, които може да са по-ефективни от съществуващите в момента, както и към разработване на ваксина срещу hMPV.

„Създаването на комбинирана ваксина за тези вируси може значително да намали вирусните хоспитализации както за бебета, така и за възрастни хора“, посочи главният автор на изследването Jiang Zhu, доцент в отдела по интегративна структурна и биология в Scripps Research. „Това може да облекчи цялостното здравно бреме по време на грипния сезон, когато се появяват повечето случаи на RSV и hMPV”, отбелязва той.

Учените отдавна се опитват да създадат ваксини, които принуждават имунната система да разпознае слетите (F) протеини, присъстващи на повърхностите на RSV, hMPV и сродни на тях вируси. Тези протеини играят ключова роля в позволяването на вирусите да заразят човешките клетки.

F протеинът има деликатна структура, която се променя бърз, когато вирусите се сливат с клетките. В идеалния случай ваксината би “научила” имунната система да разпознава затворения F протеин преди сливане, за да може да спре инфекцията.

Zhu, който има опит с проектирането на нови ваксини срещу вируси, включително ХИВ, SARS-CoV-2 и хепатит С, цели да установи точния механизъм на това защо F протеинът преди сливането е силно нестабилен, което да му помогне и за разработването на по-добра ваксина. Заедно с неговия изследователски екип първоначално анализират F протеините, използвани при разработването на четири съществуващи RSV ваксини  и  на експериментална ваксина, която е достигнала фаза 3 на изпитванията. При проучването си екипът реинженерира RSV F протеина, като променя двойка молекули в центъра му, превръщайки външната отблъскваща сила в привличаща. Резултатите сочат, че този нов F протеин е едновременно по-стабилен в лабораторията и успешно работи за ваксиниране на мишки срещу RSV.

“Това предполага, че може да сме в състояние да предприемем подобен подход за други вирусни F протеини“, казва Zhu. В бъдещи проучвания екипът планира да разработи експериментална ваксина, използвайки платформа от самосглобяващи се протеинови наночастици (SApNP), докладвана в неговата скорошна работа за доставяне на RSV и hMPV F протеини в човешкото тяло. „Това ще бъде нашата комбинирана ваксина RSV/hMPV от следващо поколение“, отбеляза специалистът.

Източник: https://medicalxpress.com/news/2024-11-scientists-virus-protein-advance-rsv.html