Отбелязваме Европейския ден за разумната употреба на антибиотици

На днешния 18 ноември се отбелязва Европейският ден, посветен на осведомеността относно антибиотиците. Той е обявен за такъв през 2008 г. по идея на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC). Този ден поставя началото и на Световната седмица на осведомеността за антимикробната резистентност, която ще продължи до 24 ноември.

Целта е да се повиши информираността на обществото относно рационалната антибиотична употреба. Всички инициативи, свързани с нея, са насочени към насърчаване на отговорното приложение на антибиотиците и популяризиране на здравните рискове, до които води антибиотичната резистентност в глобален мащаб. Според Световната здравна организация тя е една от десетте най-големи заплахи за общественото здраве, пред които е изправен светът. Причината е, че прекомерната и неправилна употреба на антимикробни лекарствени средства предразполага към развитието на устойчиви на медикаменти патогенни организми.

От откриването им в началото на 20 век до наши дни антибиотиците са намалили значително смъртността от опасни инфекции, но от съществено значение те да се приемат при необходимост, по предписание и под контрола на лекар. В противен случай неправилната им употреба може да доведе до антибиотична резистентност и болести, причинени от резистентни бактерии.

В България общата употреба на антибактериални средства за системна употреба в хуманната медицина е нараснала с 27% за период от 5 години между 2019 г. и 2023 г., съобщиха за БНР от Министерство на здравеопазването.

България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това заяви Рожер Доменек Амадо, директор за стратегията „Едно здраве“ в Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия, цитиран от Националното радио.

Антимикробната резистентност се очаква да бъде отговорна за смъртта на 10 милиона души по света към 2050 г. По тази причина борбата с проблема, при който бактериите, вирусите и гъбичките вече не се повлияват от лекарства, ще бъде приоритет за новата Европейска комисия, обясни той.

Европейската комисия е създала и видеоигра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици в България.

„Идентифицирахме страните, които при последното проучване на „Евробарометър“ показват най-слаба информираност за антимикробната резистентност и за това как по най-добър начин да използват антибиотици, например ги прилагат за вируси вместо за бактерии. Решихме да се фокусираме върху тези държави, които са България, Румъния, Унгария, Испания, Гърция и Кипър. В тях се опитваме да достигнем до младите хора чрез игрите, които най-много харесват“, обясни Амадо.