Целта в кардиологията е да не се стига до острите инциденти

Председателят на Дружеството на кардиолозите в България проф. д-р Кирил Карамфилов, началник на Клиниката по кардиология в УМБАЛ “Александровска“, представи приоритетите на Националния план за сърдечно-съдово здраве на XI годишна конференция “Иновации и добри практики в здравния сектор”, организирана от в. “Капитал”.

„Известно е, че сърдечно-съдовите заболявания са убиец номер едно в България, ние като лекари го виждаме, но обществото някак го забрави. В последните години в голяма степен намалихме смъртността от острите сърдечно-съдови заболявания. Това ни даде надежда, че нещо може да се промени“, посочи специалистът. В тази връзка той се спря на програмата “Стент за живот”, заимствана от Европейското кардиологично дружество. „Тя даде know-how това да се случи. В България бяха изградени катетеризационни центрове, проведено бе обучение на инвазивни кардиолози. Нужно бе време, но целенасочената система от мерки доведе до този много добър резултат – многократно намаляване на смъртността от остри сърдечни заболявания, обясни проф. Карамфилов.

Целта сега е обаче да не се стига до усложненията, до острите сърдечно-съдови заболявания, което е заложено и в Националния кардиологичен план. Инфарктът е острият инцидент, изявата на сърдечно-съдовото заболяване и именно това е нашата нова цел – да не се стига до острите инциденти, каза председателят на ДКБ.

В Националния план за сърдечно-съдово здраве има няколко основни приоритети, припомни той. Първият е първичната превенция – образование и обучение от най-ранна възраст. „Тази година в рамките на инициативата Световен ден на сърцето направихме Седмица на сърцето и много наши колеги ходиха по училищата, за да обясняват какво трябва да бъде оптималното сърдечно-съдово здраве”, обясни проф. Карамфилов.

Вторичната превенция включва мерки за промяна в начина на живот за пациента след вече преживян остър сърдечно-съдов инцидент. Третият приоритет е ранен достъп до специализирана медицинска помощ и ранна интервенция. За целта има добра мрежа и структура от специализирани центрове в цялата страна. Рехабилитацията е следващият приоритет и включва адаптиране на пациентите към обичайното ежедневие и трудова дейност след преживян сърдечно-съдов инцидент. Дигитализацията е петият приоритет и включва използването на технологии, които могат да подобрят диагностиката и лечението.

“Около тези 5 приоритета са обединени над 60 организации, като основната цел е да намалим заболеваемостта и смъртността от сърдечно-съдови заболявания в България – основното нещо, от което се инвалидизира и загива българинът. За всеки приоритет ще има работна група от експерти, които ще предлагат решения”, обобщи проф. Карамфилов.

ДКБ е ядрото в действията за постигането на тази цел, но има многообразие от други организации, които искат да участват и бе подисан Меморандум за сътрудничество с над 60 организации от академичните среди, съсловните организации, медицинските дружества, общинската власт, неправителствения сектор и други, отбеляза председателят на ДКБ.