Ново проучване дава надежда за лечение на някои от най-агресивните форми на рак

Ново проучване дава надежда за лечение на някои от най-агресивните форми на рак. Пробивът е на съвместен екип от изследователи от САЩ и Великобритания, информира Guardian. Те откриват, че много трудни за третиране видове рак съдържат части от злокачествен генетичен материал, които са от решаващо значение за оцеляването на туморите и липсата на терапевтичен отговор.

Фокус на проучването, обхванало данни за близо 15 000 пациенти във Великобритания с 39 различни вида тумори, са малки свободни фрагменти от ДНК, които спомагат на туморите да растат и да станат резистентни на химиотерапия. Тестовете  разкриват, че повече от един на всеки шест вида рак има екстрахромозомна ДНК или екДНК, която може да направят туморите по-трудни за лечение.

Анализът хвърля светлина върху това как eкDNA стимулира растежа и резистентността на рака. Повечето гени в човешките клетки се съдържат в 23 двойки хромозоми, които се намират в клетъчното ядро. Понякога от хромозите се откъсват фрагменти  и образуват кръгове от екДНК, които стоят отделно от хромозомите. Доскоро екДНК се смяташе за рядко срещана и незначителна в процесите, свързани с развитието на онкологични заболявания.

В три статии, публикувани в Nature, изследователите подробно проучват произхода и последиците от екДНК. Те откриват, че 17,1% от изследваните тумори съдържат екДНК, като измамният генетичен материал е по-често срещан при определени форми на рак на гърдата, мозъка и белия дроб.

Това подтиква изследователите да идентифицират ново лекарство, което вече е в ранен стадий на клинични изпитвания с потенциал да унищожи селективно засегнатите клетки и да предотврати бързото развитие на резистентност на туморите.

Фрагментите на екДНК носят гени, предизвикващи рак, и други гени, които потискат имунната система. Първите насърчават растежа на тумора, докато вторите могат да помогнат на туморите да избегнат естествените защитни сили на тялото и да устоят на съвременните имунотерапии, които имат за цел да насочат имунната система към раковите клетки. Проучването на изследователите показва, че бързата и хаотична репликация на екДНК също води до тумори. При делението на раковата клетка, всяка получена клетка наследява същия брой хромозоми. Но ако първоначалната клетка съдържа множество екДНК, те могат да се предават неравномерно, като една от клетките, образувани чрез делене, наследява повече от останалите. Това увеличава генетичното разнообразие на тумора, повишавайки устойчивостта му към противоракови лекарства, става ясно от проучването.

Финансирано чрез Cancer Grand Challenge –  инициатива, основана съвместно от Cancer Research UK и Националния институт по рака на САЩ, изследването предполага, че лекарства, наречени CHK1 инхибитори, могат селективно да унищожат туморни клетки, съдържащи екДНК. В експерименти върху малък брой мишки, CHK1 инхибитор, разработен от Boundless Bio, спомага за намаляване на туморите и предотвратяване на резистентност, когато се прилага заедно с традиционно лекарство против рак.

„Това е важно откритие, защото засяга много хора по света, страдащи от онкологични заболявания с агресивни тумори, които не реагират на настоящите ни терапии”, коментира Пол Мишел, професор по патология в Станфордския университет.