Световната здравна организация (СЗО) публикува проучване, в което набелязва 17 патогена като основни приоритети за разработването на нови ваксини.
Анализът на СЗО, публикуван в eBioMedicine, е първото глобално усилие за систематично приоритизиране на ендемичните патогени въз основа на критерии, които включват регионална тежест на заболяването, риск от антимикробна резистентност и социално-икономическо въздействие.
Проучването потвърждава дългогодишните приоритети за изследване и развитие на ваксини, сред които срещу ХИВ, малария и туберкулоза – три заболявания, които заедно отнемат почти 2,5 милиона живота всяка година. Също така идентифицира патогени като стрептококи от група А и Klebsiella pneumoniae за основни приоритети за контрол на заболяванията във всички региони, подчертавайки спешната необходимост от разработване на нови ваксини за патогени, които стават все по-устойчиви на антимикробни средства.
„Твърде често глобалните решения за нови ваксини се ръководят единствено от възвръщаемостта на инвестициите, а не от броя на животите, които могат да бъдат спасени в най-уязвимите общности“, каза д-р Кейт О’Брайън, директор на отдела за имунизация, ваксини и биологични продукти към СЗО. „Това проучване използва широк регионален опит и данни за оценка на ваксини, които не само биха намалили значително заболяванията, оказващи голямо влияние върху общностите днес, но също така биха намалили медицинските разходи, пред които са изправени семействата и здравните системи“, допълни експертът.
Ето и основните патогени, за които е нужно разработване на ваксини:
Патогени, при които е необходимо разработване на ваксина
- Стрептококи от група А
- Вирус на хепатит С
- ХИВ-1
- Klebsiella pneumoniae
Патогени, при които ваксините трябва да бъдат допълнително развивани:
- Цитомегаловирус
- Грипен вирус (ваксина с широка защита)
- Различни видове лейшмания
- Нетифозна салмонела
- Норовирус
- Plasmodium falciparum (малария)
- Shigella видове
- Стафилококус ауреус
Патогени, при които ваксините са пред регулаторно одобрение или предстои въвеждането им:
- Вирус на денга
- Стрептококи от група В
- Екстраинтестинална патогенна E. coli
- Mycobacterium tuberculosis
- Респираторен синцитиален вирус (RSV)