Българското дружество по белодробни болести свери познанията на българските пулмолози със световната наука

Деветият конгрес на Българското дружество по белодробни болести (БДББ), който се проведе от 24 до 27 октомври в курортен комплекс „Златни пясъци“, премина при изключително наситена научна програма.

В научната програма на конгреса, съставена от председателя на научния комитет доц. д-р Явор Иванов, бяха включени лекции на почетните членове на БДББ от чужбина проф. д-р Йоанна Хоростовска-Винимко, Prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, от Националния институт по туберкулоза и белодробни заболявания (NITLD) във Варшава, Полша – вицепрезидент на Европейското респираторно общество, проф. д-р Майкъл Нидерман, Prof. Michael Niederman, от Университета Weill Cornell в Ню Йорк, проф. д-р Сами Суиса, Prof. Samy Suissa, от Университета McGill, Монреал, Канада, проф. д-р Маркос Рестрепо, Prof. Marcos Restrepo, от Университета на Тексас в Сан Антонио, САЩ и други техни изтъкнати колеги, както и водещите представители на българската пулмологична наука.

По традиция УС на БДББ връчи своите отличия на пулмолози с особени заслуги.

Награда “За цялостен принос към обучението по пневмология и фтизиатрия на името на проф. Ванко Ничев” беше присъдена на доц. д-р Явор Иванов от МУ Плевен и УМБАЛ “Г. Странски” – Плевен, създател на школа в българската пулмология, допринесъл за международния престиж и авторитет на БДББ, инициатор и създател на първите български епидемиологични студии в областта на бронхообструктивните заболявания, председател на БДББ в периода 2012 – 2014 г., член на Националния експертен борд по пневмология и фтизиатрия, председател на Експертния борд по белодробни болести към БЛС.

С наградата за принос към развитието на пневмо-фтизиатричната мрежа на името на д-р Димитър Граматиков беше удостоен д-р Кирил Палавеев, дългогодишен управител на СБАЛББ София област. Грамота за принос към развитието на пневмо-фтизиатричната мрежа получиха д-р Цветан Бонов, дългогодишен завеждащ на Фтизиатричното отделение при МБАЛ Монтана и д-р Антония Колева – дългогодишен управител на СБАЛББ Габрово. Грамота “За особени заслуги към БДББ” беше присъдена посмъртно на проф. д-р Венелин Божидаров, автор на пластиките – символ на БДББ. Наградата “За особени заслуги към БДББ” – авторска пластика на проф. Венелин Божидаров и грамота “Почетен член на БДББ” – беше връчена на видните учени от чужбина проф. д-р Хорст Олшевски от Медицинския университет в Грац, Австрия, на проф. д-р Юрг Лойпи от Университета в Базел, Швейцария, и на проф. д-р Алберто Папи от Университета на Ферара, Италия.

Председателят на УС на БДББ проф. д-р Диана Петкова сподели основните теми, по които се проведоха симпозиумите с гостите от водещи университети от Америка и Европа:

“Дискусиите на нашия конгрес бяха на нивото на европейските форуми, на които ние присъстваме редовно, повишавайки квалификацията си. Ние говорим на един език с чуждестранните си колеги – това означава, че сме на нивото на лекторите, които идват тук, имаме самочувствието и увереността да задаваме въпроси и да правим коментари на това, което те ни представят, което за мен е знак, че можем да се гордеем с това, което правим в нашата страна”, каза тя.

“В научната програма бяхме вложили цялата палитра от белодробни заболявания, но най-силните симпозиуми бяха на нашите чуждестранни гости. Сред тях бяха симпозиумите за белодробни инфекции с лектори нашите гости от Америка – проф. Майкъл Нидерман от Ню Йорк и проф. Маркос Рестрепо от Университета в Тексас. Те са почетни членове на нашето дружество, а са и сред учените, които списват препоръките за лечение на пневмонии в света. Проф. Сами Суиса от Канада е един от най-признатите биостатистици в света в областта на бронхообрструктивните заболявания. Критичният прочит на клиничните изпитвания през погледа на този биостатистик дава основание на всеки да разбере къде е истината. Невероятен екип дойде от Австрия – проф. Хорст Олшевски и проф. Андреа Олшевски, които работят в областта на съдовете на белия дроб”, допълни тя.

Проф. Хорст Олшевски е сред най-изявените учени в света, които се занимават с този толкова тежък проблем, водещ пациентите до инвалидизация, ако не се открие своевременно, и до необходимост от белодробна трансплантация. Проф. Джефри Чуп и проф. Джерард Крайнър, които идват също от университети в Америка, са членове на експертните бордове по бронхообструктивни заболявания. Те говориха за лечението на астмата, на ХОББ и за новостите, които ни очакват през 2025 г.

Още преди техните комитети да са публикували тези издания, ние вече сме наясно какви промени се очакват в стратегията на лечение на тези болести. Проф. Йоанна Хоростовска поднесе на аудиторията ни темата за ранното откриване на рака на белия дроб – за скрининга на белия дроб, български експерти също представиха изследвания в тази тема. Новият почетен член на дружеството ни – проф. Юрг Лойпи от Университета в Базел, Швейцария, е експерт на Европейското респираторно общество в бронхообструктивните заболявания, и един от учените, които въвеждат нови тестове за изследване на белодробната функция – тежка материя, която обаче ни дава възможност да обективизираме състоянието на белия дроб. С нас беше и проф. Алберто Папи от Университета във Ферара, Италия, също почетен член на БДББ – водещо име в областта на астма и ХОББ, допълни специалистът

Проф. Петкова посочва, че основна наша грижа на Българското дружество по белодробни болести са младите хора: “Нашето дружество влага много усилия в тази посока – да предадем нашите знания на младите специалисти. Всяко година организираме поне по два курса за повишаване на тяхната квалификация, като се стремим да каним за лектори най-добрите – националните експерти по различни интернистични специалности – кардиолози, хематолози, гастроентеролози, които да им преподават знанието във вътрешната медицина. В Европа тясната специалност няма висока стойност, ако преди това нямаш специализация по вътрешни болести. Затова в тези курсове ние се стремим да им дадем най-важното в тази посока – да имат сензори и за други заболявания. Абсолютно безплатно организираме тези курсове за нашите млади специализанти. Тази година посветихме лятното ни училище на функционалното изследване на дишането с водещ проф. Юрг Лойпи. Трябва да изкажем благодарност на Медицинския университет – Варна, защото това обучение беше подкрепено от университета и се проведе под егидата на ректора проф. д-р Димитър Райков, тъй като когато научно дружество и университет вървят ръка за ръка, това придава съвсем различна тежест на обучението.”

Във финалния ден на Деветия конгрес на Българското дружество по белодробни болести бяха присъдени наградите за най-добро представяне на постерната сесия и оралните презентации. На първо място беше класиран колективът Н. Кючуков, З. Иванова, Г. Вергилова, Т. Риза, Н. Митева, Ю. Иванов с разработката: “Фактори, допринасящи за смъртността сред пациенти с идиопатична белодробна фиброза на антифибротично лечение”. На второ място беше класиран колективът Ф. Мустафа, П. Йорданов, П. Георгиев, П. Пенева, А. Антонов, В. Димитрова с разработката: “Съотношение неутрофили/лимфоцити, тромбоцити/лимфоцити и CRP като прогностични маркери при пациенти с обострена хиперкапнична дихателна недостатъчност”.

На трето място беше класиран колективът В. Благоева, В. Ходжев, Р. Иванчева с разработката: “Фактори, свързани с висок риск от смъртност при хоспитализирани пациенти с ковид-19 инфекция”. При оралните презентации награда получи д-р Теодора Михалова за разработката на колектива Т. Михалова, Е. Меков, С. Първанов, Р. Хайралла, Й. Ямакова и Р. Петков „Торакално ултразвуково изследване – място в алгоритъма за оценка на пациенти с дифузни интерстициални белодробни  заболявания“ на колектив Т. Михалова, Е. Меков, С. Първанов, Р. Хайралла, Й. Ямакова и Р. Петков. Наградите връчи доц. Владимир Ходжев, зам.-председател на БДББ.

Редица чуждестранни лектори изказаха поздравления за организацията на конгреса.

Това беше голям конгрес, открих много интересни теми и обсъждания както на лекциите на международните, така и на местните лектори. В програмата имаше теми от различни области на респираторната медицина. Аз бях поканен като специалист в белодробната хипертония, което е рядка болест, но важна, и смятам, че трябва да бъде по-често поставяна във фокуса на пулмолозите, защото пулмолозите полагат специална грижа за пациентите с белодробна хипертония и трябва да знаят как да я диагностицират и как да я лекуват, заяви проф. Хорст Олшевски, Медицински университет Грац, Австрия.