Обхватът с ваксините срещу сезонния грип и COVID-19 сред рискови групи в много държави-членки на Европейския съюз/Европейското икономическо пространство между 2023 г. и 2024 г. е неоптимален. Това сочат изводите от два доклада, публикувани от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията.
Според тях обхватът с ваксинация срещу грип през този период за лицата на възраст 65 или повече години варира от 12% до 78%. Обхватът с ваксинация срещу COVID-19 сред хората на възраст 60 години или по-възрастни варира между 0,02% и 66,1%. Средното покритие на ваксината срещу COVID-19 на целевите възрастови групи е 14%. Само шест страни са надхвърлили 50% покритие и никоя не е надхвърлила 80%, сочат още данните.
Данните за имунизацията срещу COVID за България в периода 1.09.2023 – 31.07.2024 г. разкриват, че средно под 3% от хората на възраст 60-80 години у нас са си приложили ваксината. По-малък е обхватът в тези групи единствено в Унгария, Малта и Словакия. Едва 0,6% от медиците у нас са се ваксинирали в този период срещу заболяването. За повечето държави обаче липсват обобщени данни за имунизацията срещу COVID сред здравните работници.
„Имунизацията е една от най-ефективните мерки, които имаме, за да предпазим най-уязвимите в обществото от тежко заболяване, хоспитализация и смърт. Тъй като толкова малко страни достигат адекватни нива на защита за целевите групи, от съществено значение е да увеличим приема на ваксинации, когато навлезем в зимния сезон”, заяви Памела Ренди-Вагнер, директор на ECDC.
Неоптималните нива на ваксинационно покритие могат да увеличат риска от внасяне на COVID-19 и грип сред неимунизирани лица в европейски държави, включително и в тези с високи нива на ваксиниране като Ирландия, коментира Майре Коноли, професор по глобално здраве в Университета на Голуей в Ирландия.
„Намаленият обхват с ваксини ще доведе до повече инфекции и следователно до по-голямо напрежение върху системите на здравеопазване навсякъде. Но всеки краткосрочен опит за увеличаване на прилагането им рискува да навреди в дългосрочен план. Ако продължаваме да промотираме ползите от ваксините, без да обръщаме внимание на притесненията в част от хората, ние накърняваме общественото доверие“, коментира д-р Антон Потегорд, професор по обществено здраве в Университета на Южна Дания, цитиран от Medscape.
Дания има едни от най-високите нива на ваксинация срещу грип и COVID-19 сред възрастните граждани. Между 2023 г. и 2024 г. 78% от лицата на възраст 65 или повече години са били ваксинирани срещу сезонен грип, докато 80,7% от лицата на възраст 70-79 години и 88,6% от тези на възраст 80 години или повече са били ваксинирани срещу COVID-19.
Потегорд отбеляза, че именно общественото доверие е крайъгълен камък, довел до сравнително високите нива на ваксинация в Дания. Някои държави и здравни институции може да се притесняват, че изследванията, разкриващи неблагоприятни ефекти от ваксините, могат да намалят прилагането им. Да бъдеш открит и директен относно всички констатации, независимо дали са положителни или отрицателни, увеличава доверието в здравните системи и по този начин усвояването на ваксините, коментира експертът. „Трябва да изградим доверие като здравни регулатори, за да си сътрудничим с хората и да им помагаме да живеят здравословно. Хората често казват, че антиваксърите са проблемът, но проблемът не е в населението, а в регулаторите. С най-добри намерения те понякога подкопават доверието, като са прекалено уверени в посланията си“, каза още той.
Източници: https://www.medscape.com/viewarticle/low-covid-and-flu-vaccine-uptake-among-risk-groups-europe-2024a1000jx0
https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/increased-flu-and-covid-19-vaccination-coverage-recommended-risk-groups-eueea-ahead