Колективна оставка на болнични лекари в Словакия

Повече от 2700 словашки лекари от над 30 болници колективно напуснаха работа в знак на протест срещу условията на труд и правителствените мерки за икономии в сектора, информират местни медии.

От лекарския съюз в Словакия съобщиха, че това са повече от половината болнични лекари в страната. Медиците са готови да оттеглят решението си, ако правителството изпълни редица изисквания, като ново болнично оборудване и наемане на допълнителен персонал.

Засега няма споразумение с новия словашки министър на здравеопазването Камил Шашко.

Основната причина за масовите уволнения са мерките за икономии, обявени през лятото от управляващата коалиция от три партии, водени от премиера Роберт Фицо. Част от тази програма е отказът от обещаните увеличения на заплатите на лекарите и медицинския персонал, както и планът за превръщане на болниците в публично-частни партньорства, което представителите на лекарите смятат за “пълзяща приватизация” на лечебните заведения.

“Очевидно единственият начин да се постигне нещо в словашката здравна система е да се подаде колективна оставка”, заяви председателят на съсловната организация на лекарите Петер Висолайски.

Ако министърът на здравеопазването Камил Шашко не успее да постигне споразумение за увеличения на заплатите през следващите два месеца, лекарите може да започнат масово да напускат през януари, изправяйки здравната система на Словакия в криза.

Това е поредната колективна оставка на медици в Словакия. През 2011 г. повече от 2000 лекари напуснаха болниците, в които работят, което наложи включването на военни лекари и медици от Чехия в грижите за пациентите. През 2022 г. близо 2100 лекари също подадоха оставки, което доведе до забавяне на операциите и предизвика дискусии за обявяване на извънредно положение в страната. В последния момент обаче бе сключено споразумение за увеличаване на заплатите.

По ирония, премиерът на страната Фицо, който преди това подкрепяше исканията на лекарите като опозиционен политик, сега промени позицията си. В ролята му на министър-председател той твърди, че здравеопазването не е в неговите правомощия и е делегирал разрешаването на проблема на ресорния министър Шашко, който казва, че е готов да преговаря по време на двумесечния срок на предизвестието на лекарите.