Отбелязваме Световния ден за борба с инсулта

На днешния 29 октомври отбелязваме Световния ден за борба с инсулта.

Мозъчно-съдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност по целия свят, а България е на едно от първите места в това отношение. Смъртността от инсулт в нашата страна е 270.1 за мъжете и 265.1 за жените на 100 000 души население.

В България се регистрират годишно приблизително 82 398 заболявания, от които 35 311 са с инсулт. От регистрираните 35 311 случаи с инсулт 7 175 болни завършват с летален изход, припомнят от Асоциацията за инсулт и афазия.

Тази година Асоциацията насочва вниманието към масовото разпространение на ключовите знания за инсулт, включително характер, рискови фактори и симптоми на инсулт, както и правилното поведение при тяхното установяване.

Като част от активностите в тази насока пред различни болници и търговски обекти в страната ще бъде инсталирана „Пътека на знанието“, която ще запознава с основните симптоми на инсулт, рисковите фактори и адекватната реакция в рискови ситуации. Ще бъдат предоставени и информационни материали – клипове, QR код и линкове за банери, насочващи към Инфобот за инсулт във Вайбър – безплатен, одобрен от Министерство на здравеопазването наръчник, чрез който всеки може да отчете собствения си риск и да намери важна информация, чрез която да помогне в борбата със заболяването.

Организаторите на кампанията напомнят основните симптоми на инсулта:

При съмнение за инсулт проверете следните три най-чести симптома: разкривено лице, слабост в ръцете, затруднен говор.

Направете следната проверка:

1. Има ли провисване на ъглите на устата? Помолете пострадалия да се усмихне. Ако усмивката му не е симетрична, симптомът е потвърден.
2. Има ли слабост в ръцете? Помолете пострадалия да повдигне успоредно ръце напред. Ако едната ръка изостава, симптомът е потвърден.
3. Нарушен ли е говорът? Помолете пострадалия да повтори изречението: Тревата е зелена. Ако се затруднява, речта му е неясна или разменя думите, симптомът е потвърден!

    При потвърждение на дори само един от трите симптома – разкривено лице, слабост в ръцете или нарушен говор, незабавно позвънете на телефон 112 и съобщете за ИНСУЛТ, като посочете часът и мястото н инцидента. При нужда от подкрепа след инсулт информация може да получите на телефон 0700 11 404, както и на stroke.bg.

    Припомняме, че все още това животозастрашаващо и инвалидизиращо състояние не се разпознава рано, а съвременните подходи в лечението му чрез интравенозна тромболиза (вливане на лекарство, което разтваря получения съсирек) и тромбектомия (механичното изваждане на съсирека) не се прилагат достатъчно в лечебните заведения у нас. Поради това и Българското дружество по инсулт иниицира серия обучения в тази насока.