Огромен брой пациенти с деменция във Великобритания ще бъдат включени в клинични проучвания, предназначени драстично да ускорят откриването на терапия за това заболяване, информира Guardian.
Деменцията представлява бързо нарастваща заплаха за здравните и социалните услуги предвид увеличаващия се брой на хората с това състояние. Въпреки спешната нужда от евтини и ефективни лекарства за лечение на заболяването, едва 61 пациенти са участвали в клинични изпитвания в Обединеното кралство през 2021-22 г. Поради това изследователи стартират мащабен проект за изпитанията в сферата на деменцията. Инициатива е на стойност £20 милиона и е финансирана от Съвета за медицински изследвания (MRC), за да се справи с историческо ниския брой, включени в изпитвания лица. Изследователският институт за деменция в Обединеното кралство (UK DRI), който е начело на инициативата заедно с Health Data Research UK (HDR UK), обяви, че ще включи десетки хиляди пациенти с деменция с цел по-бързото откриване на нови лечения за болестта.
Проектът се обявява, ден след като медикаметът донанемаб, прилаган при Алцхаймер беше отхвърлен за употреба от Националната здравна служба на Англия. Причината бе, че британският национален институт за върхови постижения в здравеопазването и грижите NICЕ, който е отговорен и за оценката на стойността на даден медикамент спрямо ползите от него, обяви, че той ще е твърде скъп на фона на недостатъчна полза. Това е второто модифициращо заболяването лекарство за Алцхаймер, което е отхвърлено от NICE за период от три месеца. Преди това, NICE не подкрепи леканемаб – първото лекарство от този вид, лицензирано за употреба в Обединеното кралство. Мотивът отново бе, че ползите от него са твърде малки, за да оправдаят значителните разходи за NHS.
Организациите в инициативата коментираха, че тези решения на NICE са още един „разочароващ неуспех“ за хората с деменция, който рискува да сигнализира, че Обединеното кралство вече не е добро място за стартиране на нови лечения за деменция“.
„Целта на Dementia Trials Accelerator е да позиционира Великобритания като предпочитана дестинация за фармацевтиката и индустрията за инвестиране и провеждане на клинични изпитвания в късна фаза”, заяви професор Сидхартан Чандран, директор на DRI. Британският министърът на науката Патрик Валънс коментира, че деменцията е „ужасно жестоко състояние, но откритията предлагат надежда, че скоро то ще бъде лечимо”.
Източник: https://www.theguardian.com/society/2024/oct/24/tens-of-thousands-of-uk-dementia-patients-to-be-enrolled-in-clinical-trials