Употребата на антибиотици в ранна възраст е свързана с повишен риск от атопичен дерматит. Toва сочат данните от проучване, публикувано в Journal of Allergy and Clinical Immunology.
Причината е, че нарушаването на чревния микробиом. Според авторите употребата на системни антибиотици през първата година от живота е свързана с повишен риск от атопичен дерматит (коригиран OR 1,81, 95% CI 1,28-2,57, P<0,001), като рискът става незначителен, когато антибиотиците се използват след навършването на една година.
Атопичният дерматит е най-често срещаното хронично възпалително кожно заболяване както при деца, така и при възрастни, което се провокира от генетични фактори и фактори на околната среда.
„Педиатричните диагнози на атопичен дерматит нарастват и често показват по-широка дисрегулация в рамките на имунологичните и кожните бариерни процеси“, пишат авторите Subbarao и колегите му. „Приемането на антибиотици в ранна възраст обикновено е последвано от последователно развитие на допълнителни алергични диагнози, по-специално хранителни алергии, астма и алергичен ринит”, допълват те.
„Детската възраст е период на развитие на редица биологични системи в човешкото тяло и това съвпада с драматични промени и разширяване в рамките на микробиома. Смущенията на микробиотата в началото на живота често са свързани с дългосрочни последици за здравето, които се простират отвъд ранна детска възраст”, отбелязват още авторите.
Д-р Пек Онг от Детската болница в Лос Анджелис, отбеляза, че въпреки че не може да се установи категорична връзка между употребата на антибиотици и атопичния дерматит, изводите от проучването повдигат въпроса за разумната им употреба. „Мисля, че посланието, което дава това проучване, е, че по време на ранния етап от детството педиатрите трябва да бъдат по-внимателни при употребата на антибиотици“, заяви той.
Източник: https://www.medpagetoday.com/dermatology/atopy/109868