Сравнение на въздействието на цигарите и бездимните изделия върху халитозата

Халитозата, по-известна като лош дъх, е често срещан проблем, за който се смята, че засяга между 15 и 60%1 от световното население. Тъй като има известна социална стигма, свързана с лошия дъх, тя може да има дълбок ефект върху самочувствието и социалното, и психическото здраве. Въпреки че е установена силна връзка между пушенето на цигари и появата на халитоза, има малък брой проучвания за ролята на нагреваемите тютюневи изделия (НТИ) и електронните цигари. Учени от Филип Морис Интернешънъл (ФМИ) дават повече информация за причините за халитоза и разработват нов подход за определяне на въздействието на НТИ върху оралното здраве и общото качество на дъха в устата.

 Ролята на оралния микробиом при халитоза

При разработване на рамката за измерване на въздействието на НТИ върху оралното здраве изследователите от ФМИ първо извършват преглед на съществуващата научна литература относно общите причини за възникване на халитоза. Този преглед описва ролята на бактериите, които се развиват в устната кухина и причиняват халитоза, известна още като интраорална халитоза.

Интраоралната халитоза представлява около 90 до 95% от случаите на халитозата, като цяло (останалите случаи са резултат най-вече от състояния като диабет и чернодробни заболявания, при които неприятната миризма идва от региони около носа, гърлото или белите дробове вместо от устата). Тя често се причинява от натрупване на определени бактерии, които се обиславят от лошата хигиена на устната кухина, зъбният кариес, гингивитът и пародонтитът..

Бактериите метаболизират протеините и органичните съединения в храната, слюнката и мъртвите клетки, и отделят летливи серни съединения (ЛСС) като сероводород, метил меркаптан и диметилсулфид като странични продукти. Тези съединения могат да придадат неприятна миризма на дъха. Сероводородът, например, произвежда миризма, която наподобява миризмата на „развалено яйце“.

Факторите, които променят състава и активността на оралния микробиом, допринасят за халитоза, като стимулират прекомерния растеж на бактериите и свръхпроизводството на ЛСС. Например, пародонтитът, който включва възпаление и натрупване на бактериална плака във венците и околните области, е водеща причина за халитоза.

Като цяло, изследователите установяват, че всички фактори, които водят до дисбаланс в оралния микробиом, могат да увеличат риска и тежестта на халитозата и свързаните с нея състояния. Ето защо е важно да се поддържа балансиран орален микробиом чрез правилни практики за устна хигиена, адекватна хидратация, здравословна диета и редовна професионална стоматологична грижа.

Как тютюневият дим влияе на халитозата?

В своя мета-анализ2, обобщаващ ефектите от тютюнопушенето върху развитието на халитоза, учените от ФМИ категорично установяват силна връзка между тютюнопушенето и повишения риск от халитоза.  

Цигареният дим съдържа много вещества, които могат да доведат до понижени нива на кислород и антибиотични ефекти. Това от своя страна може да доведе до сухота в устата, заболяване на венците и кариес – всички те допринасят за растежа на бактериите, който причинява лош дъх. Химичните съединения в цигарения дим също могат да допринесат за миризмата, популярно наричана „пушачески дъх“.

Ефекти от пушенето на цигари върху интраоралната халитоза. Цигареният дим може да допринесе за халитоза, като причинява хипосаливация, пародонтални заболявания и образуване на зъбен кариес. Те могат да намалят коменсалната популация в устната кухина, улеснявайки навлизането и колонизацията на пародонтални патогени. Това води до орална дисбиоза, която от своя страна може да доведе до интраорална халитоза.

Изследователите правят извод, че тютюнопушенето може да причини значителен дисбаланс в оралния микробиом, което води до халитоза. Те също така отбелязват, че някои продукти от горенето на тютюна се абсорбират в кръвния поток чрез устната лигавица или лигавицата на белодробните алвеоли, след което тези продукти могат да бъдат издишани, което води до силна миризма.

Как бездимните изделия могат да намалят халитозата при пушачите на цигари, които преминават на алтернативи без дим?

Тъй като състоянията, свързани с интраоралната халитоза, могат да бъдат предизвикани от веществата в цигарения дим, преминаването към бездимни изделия, при които тютюнът не гори, като електронни цигари или НТИ, както и никотинови торбички, може да помогне за намаляване на халитозата при тези пълнолетни потребители.

Към днешна дата не са провеждани систематични проучвания за ефектите на тези продукти върху миризмата на дъха или за връзката между спирането на тютюнопушене и преминаването към бездимни изделия, за подобряването на халитозата. За да запълнят тази празнота, изследователите от ФМИ предлагат рамка, която използва трислоен подход за анализ на взаимодействията между оралните бактерии и цигарения дим, и оценка на ролята, която цигарите и бездимните изделия играят по отношение на халитозата.

Предложена рамка:

Първи слой: Фокусът е върху in vitro тестове на ефектите на цигарите, електронните цигари и НТИ върху растежа на бактериите. Това представлява „предварителна проверка“ на ефектите на различните продукти върху бактериалните видове, за които е известно, че засягат халитозата.  

Втори слой: Резултатите от in vitro експериментите се валидират с анализ на издишания въздух. Дъхът на пушачите на цигари и потребителите, преминали към алтернативни продукти за доставяне на никотин, като електронни цигари и НТИ, се анализира, за да се идентифицират потенциални биомаркери за халитоза и да се измерят количествено съединенията, свързани с халитоза. 

Трети слой: Бактериалните проби, взети от устните повърхности, се тестват, за да се определят бактериалните взаимодействия и да се установят метаболитни и молекулярни пътища, свързани с ефекта на различни продукти върху халитозата. Използва се мултиомичен подход, комбиниращ данни от източници като геномика, метаболомика и протеомика, за да се осигури цялостно разбиране на взаимодействията в рамките на оралния микробиом.  

Разработване на ефективни стратегии за по-добро орално здраве

Пушенето на цигари оказва влияе върху състава на оралния микробиом и може да има ефект, свързан с халитоза. Алтернативните продукти за доставяне на никотин, като електронни цигари и НТИ, образуват по-малко вредни вещества в сравнение с традиционните цигари и съответно може да се очаква да имат по-малко отрицателни ефекти върху здравето на устната кухина. Въпреки това, съединенията, отделяни от тези продукти, все още могат да повлияят на оралното здраве и оралния микробиом и да бъдат потенциален източник на халитоза.

Предложената рамка може послужи като ръководство за по-нататъшните изследвания в тази област.

Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България.

Източници:

1. Zanetti F, Zivkovic Semren T, Battey JND, Guy PA, Ivanov NV, van der Plas A and Hoeng J (2021) A Literature Review and Framework Proposal for Halitosis Assessment in Cigarette Smokers and Alternative Nicotine-Delivery Products Users. Front. Oral. Health 2:777442. doi: 10.3389/froh.2021.777442

2. Alba Romero Kauss, Meagan Antunes, Filippo Zanetti, Matthew Hankins, Julia Hoeng, Annie Heremans, Angela van der Plas, Influence of tobacco smoking on the development of halitosis, Toxicology Reports, Volume 9, 2022, Pages 316-322, ISSN 2214-7500, https://doi.org/10.1016/j.toxrep.2022.02.012