Актуализирани насоки за първична профилактика на инсулт от ASA

Американската асоциация за инсулт (ASA) издаде актуализирани насоки за първична профилактика на инсулт, информира Medcape.

Това е първото им актуализиране от 2024 г., което заменя версията от 2014 г. То е предназначено да бъде ресурс за клиницистите, който да им помогне да прилагат различни стратегии за превенция при пациенти без предишна анамнеза за инсулт. Препоръките са е в съответствие с Life’s Essential 8 на American Heart Association.

„Тази насока е важна и навременна актуализация от 2014 г. поради множество причини. Първо, има новаторски клинични изпитвания, които са публикувани с нови лекарства не само за лечение на целевото заболяване включително диабет/затлъстяване и висок холестерол, но и за понижаване на риска от инсулт и сърдечни заболявания“, заяви д-р Шерил Бушнел, който е председател на групата, изготвила насоките и лекар в Катедрата по неврология към Медицински факултет на университета Уейк Форест, Уинстън-Салем, Северна Каролина.

Насоките са публикувани онлайн на 21 октомври в Stroke.

До 80% от инсултите са предотвратими

Изчисленията показват, че всяка година в Съединените щати повече от 500 000 души получават инсулт за първи път. Въпреки това, авторите на ръководството отбелязват, че до 80% от инсултите могат да бъдат предотвратени. В резултат на това те призоваха за по-добра първична превенция на инсулт, която включва подобрен скрининг и промени в начина на живот.

Сред препоръките са придържането към средиземноморската диета, за която е доказано, че значително намалява риска от инсулт, особено когато е допълнена с консумация на ядки и зехтин. Набляга се и на нуждата от физическа активност, която е съществена за сърдечно-съдовото здраве и намаляването на риска от инсулт. Авторите предоставят и нова препоръка за скрининг за заседнало поведение и съветват пациентите да избягват бездействието и да се занимават с редовна умерена до интензивна физическа активност.
Друга нова препоръка се основава на стабилни данни, че агонистите на глюкагоноподобния пептид 1 рецептор (GLP-1s) значително подобряват управлението на диабет тип 2, загубата на тегло и намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания. В резултат на това авторите на ръководството призовават за употребата на GLP-1s при пациенти с диабет и висок сърдечно-съдов риск или установено сърдечно-съдово заболяване. „Доказано е, че глюкагоноподобните пептидни рецепторни агонисти не само драстично намаляват кръвната захар при пациенти с диабет, но също така водят до значителна загуба на тегло при тези пациенти, което има много ползи надолу по веригата. Заедно това намалява риска от инсулт и други усложнения на диабета“, обясни Бушнел.

Също се акцентира и на ефективното управление на кръвното налягане, което е от решаващо значение за превенцията на инсулт.

При пациенти с антифосфолипиден синдром или системен лупус еритематозус и без анамнеза за инсулт или непровокиран венозен тромбоемболизъм, авторите препоръчват антитромбоцитна терапия за предотвратяване на инсулт.

Предотвратяването на инсулт, свързан с бременността, се постига основно чрез овладяване на хипертонията, отбелязват авторите на насоките. Ендометриозата, преждевременното изчерпване на яйчниковия резерв (преди 40-годишна възраст) и ранното начало на менопаузата (преди 45-годишна възраст) също са свързани с повишен риск от инсулт. В резултат на това авторите на насоките посочват, че скринингът и за трите от тези състояния е „разумна стъпка в оценката и управлението на васкуларните рискови фактори при тези групи с цел намаляване на риска от инсулт“.

С всички препоръки може да се запознаете ТУК.