Днешният 16 октомври е посветен на анестезиолозите.
Международният ден на анестезиолога се отбелязва от 1846 година, когато се приема, че е въведена първата спешна анестезия от хирурга Уилям Мортън пред аудитория при вадене на зъб на пациент в масачузетската обща болница. Това e първият път в историята, когато пациент се подлага на операция, без да почувства болка.
В България съвременната анестезиология въвежда чешкият лекар Антон Франц Червенаков (1908 – 1984). По негово предложение към ИСУЛ се създава специалност по анестезиология през 1956 г. Първата в България обща анестезия с апаратура е осъществена от проф. Янко Добрев в Пловдив през 1949 г.
Анестезията се е превърнала в ключов аспект от съвременната медицина. Това е професия, свързана с огромна отговорност, която е неизменна част от грижите за пациенти с различни диагнози, голяма част от които в тежко, живозастрашаващо състояние. Около 80% от пациентите с рак например се нуждаят от анестезия за лечение или палиативни грижи, което подчертава нейното значение като критичен компонент за ефективната терапия.
За тема на тазгодишния Ден на анестезиолога от Световната федерация на обществата на анестезиолозите (WFSA) избират благосъстоянието на работната сила в сферата на анестезиологията. Това е критичен въпрос за нашата професия и пациентите, за които се грижим по целия свят. Анестезиолозите са основен човешки ресурс за предоставянето на здравни грижи и подобряването на здравето в световен мащаб, отбелязват от WSFA. Денят на анестезиолога е повод да се хвърли светлина върху стреса, пред който са изправени професионалистите в тази сфера и да се повдигне темата за нуждата от стратегии, които да помогнат тяхното здраве и благополучие, посочват още от там.
Medical News поздравява всички анестезиолози за професионалния им празник!