България взе участие в Световния конгрес по ортопедия и травматология SICOT 2024, проведен в Белград в периода 25-27.09.2024.
Силен интерес е предизвикал постерът на тема „Каква е ролята на епилигаментарната теория в оздравителния процес на лигамента?“ с авторски колектив доц. Георги П. Георгиев, Любомир Гайдарски, д-р Видин Кирков и проф. Бойчо Ланджов. Той е бил представен от българския студент по медицина Любомир Гайдарски, който е носител на наградата „Студент на годината“ на МУ-София и лауреат на стипендия на фондация „Еврика“.
“Имах удоволствието да бъда сред одобрените участници, представили постер на тема „Каква е ролята на епилигаментарната теория в оздравителния процес на лигамента?“. Презентацията ми предизвика голям интерес сред водещи специалисти от цял свят, което ми позволи не само да представя достойно Медицински университет – София, но и да популяризирам българската наука на международната сцена, където най-вече се оценява истинският талант„, сподели Гайдарски пред Medical News.
“Това представяне беше кулминация на дългогодишните изследвания на екипа на доц. Георгиев и проф. Ланджов върху епилигаментарната теория – концепция, която разкрива критичната роля на обвивката на лигамента, наречена епилигамент, в процеса на оздравяване. Епилигаментът съдържа метаболитно активни клетки (фибробласти, миофибробласти) и кръвоносни съдове, които играят съществена роля в регенерацията на лигаментите.
В наши съвместни публикации открихме различия в разпределението на растежни фактори като васкуларния растежен фактор (VEGF), както и CD34 и α-SMA (маркери за метаболитно активни клетки, като фибробласти и миофибробласти), между двата края и средата на епилигамента на медиалния и предния кръстен лигамент. Тези разлики корелират с различията в заздравяването на руптурите в зависимост от тяхното локализиране – в краищата или в средната трета на връзките. Тези открития имат значимо клинично приложение, защото помагат да се разберат по-добре механизмите на заздравяване и възстановяване след руптура на лигаменти. Статиите са публикувани в престижното списание Biomedicines, което има висок импакт фактор и потвърждава значимостта на тези открития, допълни Гайдарски.
„Също така научните открития на доц. Георгиев, популяризиращи епилигаментарната теория са публикувани в престижни ортопедични списания с висок импакт фактор сред които „The Knee“ и „Journal of Experimental Orthopedics”, обясни още той.
“Бих искал да изразя най-искрените си благодарности най-вече на доц. Георгиев, както и на ръководството на Медицински университет София и на Студентския съвет към МУ-София за оказаната подкрепа за моето участие в този престижен конгрес, на който имах привилегията да бъда единственият студент участник. Участието ми на SICOT 2024 представлява важна стъпка в развитието на моето академично и професионално бъдеще”, сподели още Гайдарски.