Проф. Георги Ончев: Реалното инвестиране в психиатричното обслужване в България остава нулево

Всяка година на 10 октомври се отбелязва Световният ден за психично здраве. По този повод споделяме с вас мнението на проф. Георги Ончев, заместник-председател на Българската психиатрична асоциация, който взе участие в провелата се кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения”.

Реалното инвестиране в психиатричното обслужване в България остава нулево, заяви проф. Георги Ончев.

Той отбеляза, че в глобален мащаб има ръст на психичните разстройства, като тази тенденция се наблюдава основно в богатите и развитите страни. “Една от причините е, че живеем по-дълго и че живеем по-добре, което снижава прагът на проява на фрустрация от негативни преживявания и усещания”, обясни специалистът. “Ако един организъм не се среща с микроорганизми, той не изгражда антитела. Така и един човек, ако не среща никакви препятствия, неговият праг, проявата на тревожност, на панически атаки, ще бъде изключително снижен“, посочи той.

Друга причина, която обособи проф. Ончев, е употребата на наркотични вещества и най-вече на т. нар. дизайнерски дроги, които влияят пряко на психичното здраве.

Паралелно с този ръст инвеситицията в психичното здраве остава нула, отбеляза той.

Специалистът направи своеобразна ретроспекция на концепциите и стратегиите  за психичното здраве у нас през годините, като посочи, че те са пълни с добри “лозунги”, но на практика нищо от това, което не е заложено, не е свързано  с осъществяването на реалната клинична практика. “Първата концепция за психично здраве в България е от 1976 година, във времето тя си сменя името – концепция, политика, програма, последното е стратегия. Засега обаче реалното инвестиране в психиатричното обслужване в България остава нулево. Има хора на отговорни хора на ръководни постове, които казват, че то така и ще остане, ако “твърдоглавите психиатри” не приемат клиничните пътеки”, заяви проф. Ончев.

Той засегна и слабата роля на неправителствения сектор в сферата на грижите за психично болните, отбелязвайки, че у нас съществуват над 1000 неправителствeни организации, регистрирани с предмет на дейност “Права на пациентите”. “Нито една от тях, докато аз работих, включително по време на пандемията, не дойде да си предложи услугите като болногледач – да смени един памперс, да почисти една тоалетна, да слезе в реалността да види и да какво е”, сподели проф. Ончев.

С Национална стратегия за психично здраве на гражданите на Република България 2021 – 2030 г. може да се запознаете ТУК.

Полина Тодорова