България продължава да не извършва белодробни трансплантации (Обновена)

Към настоящия момент в България не се извършват белодробни трансплантации. Това се посочва в официален отговор на Изпълнителна агенция “Медицински надзор” до Medical News. Причината, обясниха от там, е невъзможност за сформиране на необходимите екипи от специалисти.  

Предвиденото за целта обучение на български лекари и медицински сестри в чужбина, бе възпрепятствано от пандемията от COVID-19. Това налага изготвянето на нова програма за сътрудничество с чуждестранна болница, която да поеме обучението на български медици, поясняват от ИАМН. От там допълват, че агенцията работи в тази посока, като разговори се водят с Университетската болница във Виена за условията и възможността да изпращане на наши лекари по специалностите „Гръдна хирургия“ и „Пулмология“.  

Припомняме, че години наред български пациенти, нуждаещи се от белодробна трансплантация, биваха насочвани към Австрия по линия на сътрудничество между българските власти и Университетската болница във Виена. В периода  2015 г. до 2017 г.  по силата на споразумение между тогавашната Изпълнителна агенция по трансплантация и Университетска болница Виена, Австрия, като член на Евротрансплант, са извършени трансплантации на бял дроб на шестима български пациенти.

По силата на Споразумението страната ни е предоставила реципрочен брой органи за трансплантация на Евротрансплант. След изтичането му обаче, това споразумение не бе подновено, въпреки искането от страна на България. Усилията, които полагаме към момента, са да реализираме сътрудничество за обучението на български специалисти в чужбина, за да може белодробни трансплантации да се правят в България, заявяват от ИАМН.

От там допълват, че  пациентите на които е извършена трансплантация във Виена, се проследяват във Виена и в България.

Припомняме, че от години страната ни има проблеми с извършването на белодробни трансплантации, като нуждаещите се пациенти бяха насочвани към Виена. В инервю за Medical News проф. Валтер Клепетко от Австрия – международно признат гръден хирург и основател на една от водещите в света програми за белодробна трансплантация в Медицинския университет във Виена също потвърди, че в Австрия вече не се трансплантират български пациенти.

В отговор на въпрос по темата, изпълнителният директор на ИАМН Иванка Динева обясни, че в момента страната ни е в процес на преговори за възстановяване на сътрудничеството с Виена. „Имаме уверението, че ще можем да договорим нов път за нашите пациенти, които имат нужда от белодробна трансплантация“. Обсъжда се и възможността за сътрудничество с клиника в Гърция. Също така през университетски клиники в Италия ще се търсят варианти за целеви обучения, които да подобрят слабите места в сферата на трансплантациите у нас като липсващите трансплантации на бял дроб, живото донорство, т. нар. кръстосано донорство, трансплантации на деца и оптимизиране на откриването на подходящи донори в България.

Динева съобщи още, че ще се работи за създаването на две амбулаторни процедури, с които да се проследяват по-добре пациентите, включени в листата на чакащите за трансплантация, както и за проследяването след извършването им.

Темата с проследяването на листата на чакащите е в отговорността на лекарите и на самия пациент. Лекарите, естествено загрижени за своите пациенти се опитват да ги проследяват, ние също звъним на пациенти. Понякога получаваме отказ от тях, а понякога и те самите не знаят, че имат някакво заболяване, което е противопоказно. Същият е и проблемът с пострансплантационното проследяване. Затова предложих на заседание на Надзорния съвет да се обединим около това да измислим работещ алгоритъм на две амбулаторни процедури. Ако ние наблегнем на профилактиката, тези пациенти няма да има нужда да спят в болниците, за да им бъдат извършвани изследвания. Достатъчно е да се направи адекватен алгоритъм, който да е приложим за деца и за възрастни и тъй като сега нормативно е залегнало един път годишно, през алгоритъмът на амбулаторната процедура, ако се залегне, че пациентът се проследява един път на три месеца, това няма да противоречи на наредбата, която сега съществува. Тогава лекарите ще викат своите пациенти и те няма да могат да им откажат, защото все пак отговорността ни на пациенти също трябва да бъде на достатъчно ниво, а по тази тема не се говори, коментира директорът на ИАМН.

По думите й същата процедура трябва да се изработи и за следтрансплантационния период.

В ход са и възможностите за обучение на наши лекари, които ИАМН вече обяви, като към момента онлайн се обучават 21 лекаря. Предстои 10 лекари да заминат за Турция, а са отворени за записване още два присъствени курса – в Турция и в Барселона, тоест към момента тече записване за общо три курса, разясни Динева.

На събитие днес от ИАМН обявиха, че на 12 октомври на площад „Народно събрание“ ще се състои събитие „Да на живота“ в подкрепа на донорството и трансплантациите. То е част от Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите в България на Министерство на здравеопазването и е подкрепено от 36 мотоклуба, фондация ,,Пулс”, фондация ,,Искам бебе”, Движение на българските майки, фондация „Благотворителност и милосърдие” и други организации. На следващия ден ще се проведе „Маратонът на София”. Желаещите да се включат трябва да бъдат в 9:00 на Площад „Александър Батенберг“ пред Националната художествена галерия в София. В 10:00 ще започне и символичното бягане.

Полина Тодорова