Октомври месец е най-подходящият месец за прилагане на противогрипна ваксина. Това споделиха специалисти, които взеха участие в пресконференция, свързана с предстоящия грипен сезон. На нея бяха припомнени рисковете от заболяването, която всяка година отнема живота на близо 2000 българи.
Октомври месец е най-подходящият месец за прилагане на противогрипна ваксина, защото са необходими около 2-3 седмици, докато организмът изработи напрегнат имунитет срещу тази инфекция, обясни проф. Нели Корсун, завеждащ референтната лаборатория “Грип и остри респираторни заболявания” в Националния център по заразни и паразитни болести. Ваксината може да се сложи и на по-късен етап, включително и в периода, когато грипните вируси вече циркулират, но тогава рискът от разболяване преди да се изгради имунитетът е по-голям. Препоръката е обаче тя да се приложи до края на годината, защото пикът на грипа се очаква през януари следващата година.
Проф. Корсун апелира за ваксинация на уязвимите групи, особено на хората на възраст над 65 години, за които държавата осигурява безплатни ваксини. “Това е коварно заболяване, което отнема човешки живот”, заяви от своя страна д-р Кремена Пармакова, началник на отдел „Надзор на заразни блести“ към Министерството на здравеопазването. Тя цитира данни, според които в периода преди и след COVID смъртността от грип сред лицата над 65 години от грип е била много по-висока от общата смъртност.
Близо 350 000 противогрипни ваксини са осигурени от държавата за безплатна ваксинация на хората на и над 65-годишна възраст у нас и те вече се доставят при личните лекари, припомни и главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Ваксините за тази група са безплатни и при навършване на 65-годишна възраст в настоящата година.
За свободния пазар са осигурени 125 000 дози, което е с 10 000 повече спрямо миналата година. Заради засиления интерес сред обществото догодина властите ще отправят апел към производителите за по-големи доставки у нас.
Възрастните хора над 65 години са особено уязвими с хронични съпътстващи заболявания, което прави още по-рисково протичането на грипното заболяване, заяви и председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов, който е действащ общопрактикуващ лекар. Той сподели, че пациентите в неговата листа са активни и сами питат за противогрипната ваксина, месеци преди да е започнала ваксинацията. “Похвално е, че и все повече компании осигуряват безплатни ваксини за своите служители. Това показва, че има осъзнатост в обществото, че превенцията е най-добрата защита. Противогрипните ваксини са безопасни, ефективни и спасяват човешки животи”, коментира председателят на БЛС.
„Благодарение на националната програма за предпазване от сезонния грип за населението над 65-годишна възраст ваксинационното покрите у нас се увеличи значително – преди стартът ѝ през 2018 г., само 2% от населението у нас си поставяше противогрипна ваксина. Данните от миналата година показват, че вече сме достигнали средните нива от 21% за Централна и Източна Европа. Това е изключително голям ръст и постижение за 5-годишен период”, сподели д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина.
Не трябва да се подценява нуждата от ваксинация сред децата, особено при по-малките, при които съществува риск грипът да протече тежко и с усложнения, отбеляза д-р Пармакова. Тя обясни, че ваксинирането сред децата намалява цялостно циркулацията в обществото. Д-р Пармакова посочи, че има методическо указание с препоръки за ваксинация при децата с хронични заболявания, изготвено със съдействието на Българската педиатрична асоциация. “В него се препоръчва ежегодна противогрипна имунизация срещу сезонен грип, защото всяко хронично заболяване, независимо от възрастта, в която се прояви, води до тежко усложнение”, заяви специалистът.
У нас за децата се предлага освен ваксина в инжекционна форма, така и назална.
Здравните експерти обърнаха внимание, че освен ваксините не бива да подценяваме обичайните мерки за предпазване от грип и острите респираторни заболявания, а именно:
1. Покривайте носа и устата си с еднократна кърпичка, когато кашляте и кихате;
2. Мийте често ръцете си с вода и сапун или ги обтривайте с мокри кърпички и дезинфектант;
3. Почиствайте и дезинфектирайте предметите и повърхностите, които могат да бъдат замърсени с грипни вируси.
4. Проветрявайте често помещенията;
5. Ако имате симптоми на грип, не се приближавайте на по-малко от 1 метър до околните;
6. Избягвайте целувки, прегръдки и ръкостискане;
7. Избягвайте да пипате очите, носа и устата си с неизмити ръце;
Ако имате симптоми на грип – останете вкъщи, не ходете на работа, на училище и на места, където се събират много хора.