Въпреки голямата смъртност от рак у нас, все още очакваме старта на скрининговите програми

Въпреки че страната ни е единствената сред европейските държави, в която се отчита увеличаване на смъртността от злокачествени заболявания, от началото на годината до момента не е имало действаща скринингова програма. Това става ясно от официален отговор на Министерството на здравеопазването. Medical News се обърна към ведомството с въпроса има ли осъществена скринингова програма в сферата на онкологията в България от началото на 2024 година.

Ракът – все още се открива и лекува късно у нас

Според данните от Европейския регистър за неравенствата за 2023 година България е единствената страна, която отчита нарастване в смъртността от онкологични заболявания както сред мъжете, така и при жените за последните 10 години. Страната ни остава и сред страните от ЕС с най-ниските нива на петгодишна преживяемост за основните онкологични диагнози. Основната причина за това е все още късното диагностициране на злокачествените заболявания, дължащо се на липсата на национални скринигови програми, чрез които болестта да се диагностицира достъчно рано, което предполага и по-големи шансове за излекуване, а в някои случаи както е с рака на гърдата – по-щадящо лечение и ограносъхраняващи операции. България и Румъния са и единствените европейски страни, които нямат скринингова програма за колоректален рак.

Преодоляването на тези проблеми бе заложено и в Националния антираков план, който бе приет през януари 2023 г. Той би следвало и да е в основата за въвеждането у нас на европейските препоръки за превенция, профилактика, скрининг и лечение на онкологичните заболявания, както и като цяло осигуряване на по-добро качество на живот на пациентите, засегнати от рак. Година и половина след приемането му обаче у нас все още няма заработили национални скрингови програми, с които да се прегледат голям брой хора и по този начин да се открият и онкологични заболяванията в ранната им фаза.

Профилактиката на онкологичните заболявания е важна за ранното им откриване и своевременно лечение с цел подобряване на прогнозата и намаляване на честотата на тежките симптоми и хронифициране на заболяванията, заявяват и в отговора си до медията ни от Министерството на здравеопазването. Скринингови прегледи за онкологични заболявания, от които за злокачествени новообразувания на маточната шийка, на млечната жлеза, на ректосигмоидалната област (рак на дебелото черво) и злокачествени новообразувания на простатата се провеждат в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести, поясниха от МЗ. Те се организират от Регионалните здравни инспекции чрез заповеди на министъра на здравеопазването, а те от своя страна сключват договори с лечебни заведения.

Въпреки тези констации и планове обаче е факт, че политическата нестабилност в страната, честата смяна на министри и липсата на съсредоточаване на държавно ниво върху важните проблеми, включително в сферата на здравеопазването, дават своето отражение върху процесите, които касаят изпълнението на подобни мерки.

И все пак – програми предстоят

Крайно закъсняла, но все пак планирана стъпка е фактът, че през 2024 г. държавата е планирала организирането на Национална скринингова кампания за рака на маточната шийка. Тя обаче все още не е стартирала, като се очаква това да се случи скоро. Реализирането на подобна програма е изключително важно предвид факта, че у нас РМШ е втората причина за смърт при млади жени след рака на гърдата. Мрачната статистика сочи и че у нас всеки ден три жени губят живота си в резултат на рак на маточната шийка. 

Според заложеното от МЗ, в рамките на последните три месеца от годината, по националната скрингова програма ще бъдат реализирани 90 000 гинекологични прегледа и 90 000 цитонамазки на жени на възраст от 20 до 49 години, независимо от здравноосигурителния им статус. Вяка една от регионалните здравни инспекции е в процес на организиране и провеждане на скрининговите прегледи, като през следващата седмица МЗ и НЗОК ще публикуват допълнителна информация за начина на организация и протичане на прегледите, поясниха от министерството.

От отговора на ведомството се разбира още, че до края на годината тече изпълнението и на другите скринингови кампании. Те обаче са с ограничен брой безплатни прегледи в конкретни области от страната, в които статистиката показва повишена заболяемост. Планирано е да бъдат извършени 1100 прегледа за рак на дебелото черво в шест области от страната; над 600 прегледа за рак на простатата в други шест области на страната и около 500 прегледа за рак на гърдата в четири области.

Министерството на здравеопазването провежда поредица от инициативи, целящи привличане на вниманието към общественозначими теми и проблеми. Към настоящия момент е в ход информационна кампания за скрининга на рака на маточната шийка, който е определен като рак на младите, защото заема второ място по честота на раковите заболявания сред жените на възраст между 15 и 44 години, допълват от МЗ.

Докато не заработят пълноценно скринговите програми обаче, откриването на злокачествени заболявания рано е оставено на личната отговорност и ориентиране в неоптималния път на пациента у нас, което е крайно недостатъчно, ако искаме страната ни да се отласне от мрачните статистики в сферата на онкологията.

Полина Тодорова