Министърът: Лошото проследяване на пациентите влошава процеса на трансплантации

Липсата на редовно проследяване на здравословното състояние на чакащите трансплантация затруднява процеса по трансплантации. Това заяви служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева, която присъства на откриването на годишната конференция на Европейския хемофилен консорциум в столицата.

По думите й, цитирани от БТА, регистърът с актуалното състояние на чакащите трябва да се организира и поддържа от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, в чиито правомощия е процесът по организиране на донорството и трансплантациите. Тя подчерта, че актуализацията на списъка е належаща, тъй като в част от случаите, в които има подходящ за трансплантация орган и съвместим пациент, се оказва, че пациентът вече е с влошено здравословно състояние и не подлежи на трансплантиране.

Чакащите чернодробна или сърдечна трансплантация в повечето случаи се проследяват от трансплантолозите, но за чакащите за бъбречна трансплантация най-вероятно актуалното им състояние не се отразява навреме в регистъра, каза още д-р Кондева.

Основният проблем при трансплантациите е организационен. Има създадена мрежа от координатори по трансплантации, но вероятно има някакъв проблем в работата им, допълни тя и припомни, че има приета от Министерския съвет Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията в Република България 2024 – 2028 г., в която е осигурено и финансиране. Д-р Кондева увери, че МЗ ще подобри организацията, така че да може органите да стигат навреме до екипите от трансплантолози и в крайна сметка до нуждаещите се пациенти.

Здравният министър посочи, че донорските ситуации у нас са много малко, което означава, че моментът, в който трябва да се създаде необходимата организация, се пропуска. Идеята е координаторите по донорство да бъдат активни, да работят съвместно с анестезиолозите и винаги, когато има възможност за донорска ситуация, да се говори с близките, допълни министър Кондева. Трябва да се решат тези организационни проблеми, защото те са причина да изпращаме органите в чужбина или да не бъдат трансплантирани изобщо заради късното им пристигане до реципиента, добави тя.

Припомняме, че за този проблем споделят редица специалисти в сектора. Наскоро ИАМН обяви и възможност за обучения в сферата на донорството на различни специалисти. Директорът на агенцията Иванка Динева също заяви, че е нужно по-добро проследяване на пациентите и предложи създаване на амбулаторни процедури в тази насока